Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Moją dzisiejszą wizytę w budynku przy Górnej zakończyłam przerażeniem - jak można pracować w takich warunkach? Samo wejście przeraża - kiedy w innych budynkach użyteczności publicznej dba się o zieleń, w doniczkach u Państwa jest pusto. Na parterze wisi tablica informująca o Pani przejęciach interesantów, ale konia z rzędem temu, który się doczyta, kiedy Pani przyjmuje. O wnioski muszę pytać w kancelarii, bo n=tam, gdzie powinny być - bałagan! Nie wspomnę o szklanym domku, który stoi pusty przy wejściu, a w Komunikacji łaskawie ktoś udziela informacji - oczywiście, jeśli ktoś przepości w kolejce ... Czy nie można małymi krokami, metodami gospodarczymi, takich rzeczy uporządkować? Czy nikt o to nie dba? Tak macie Państwo tez w swoich domach? Nawet bez nowego budynku starostwa, o którym tyle czytałam, można sprawić, ze urząd będzie przyjazny petentom. Liczę na Pani kompetencje i mam nadzieję, ze jak odwiedzę Państwa w kolejnej sprawie, doczekam się estetycznego wyglądu urzędu.

    Pozdrawiam.
    (Bożena, 01.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Zgadzam się w części z Pani spostrzeżeniami dotyczącymi budynku Starostwa. W części, bo jak Pani pisze "szklany domek" był okresowo wykorzystywany, a dzisiaj zdobi wnętrze i może jeszcze będzie wykorzystywany. Do nieruchomości, którą użytkujemy są współwłaściciele. Powiat Otwocki nie będzie inwestować w obiekt wybudowany w latach 70-tych na przędzalnię, i który nie spełnia wymogów technicznych dla budynków urzędowych. Nie jest własnością Powiatu. Najbliższe, wolne środki inwestycyjne przeznaczymy na remont zwolnionego przez Dom Dziecka obiektu przy ul. Komunardów i tam przeniesiemy wydziały z ul. Górnej13.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
    Szanowna Pani Starosto

    Zastanawiam się o czym pisać, nie dlatego że nie ma o czym, a dlatego, że wystarczy spojrzeć na nasze miasto, nasz powiat i porównać jego "ROZWÓJ" z rozwojem sąsiednich powiatów i miast. Nasz powiaty nasze miasto zatrzymało się w latach 80 - XX w. Czytając uwagi jakie piszą mieszkańcy powiatu i odpowiedzi urzędników starostwa, odnosi się wrażenie że po drugiej stronie my jako mieszkańcy tego regionu nie mamy rozmówcy, który traktuje nas poważnie. Mieszkańcy piszą i pytają się o drogi, mosty, komunikację, pracę urzędów itp. A odpowiedzi, no cóż iście z PRL, jak bym słuchał lub czytał wypowiedzi Pana "U". W skrócie każda odpowiedź wygląda tak: Tego nie można, bo jest poza możliwościami starostwa, to nie należy do kompetencji starostwa a to jest w planach itd. Czyli pytasz i masz odpowiedź typu woda ze ścieku. Więcej wysiłku intelektualnego i troski o nasze miasto i nasz powiat wkłada osoba pytająca niż odpowiadająca.

    Daleko patrzeć przykłady tylko dwa z brzegu :
    1. Sławna już dziura w centrum Otwocka szpecąca nasze miasto ale i zagrażająca środowisku oraz mieszkańcom i użytkownikom ulic w pobliżu.
    2. Dziura w jezdni (od kilku dnie) na skrzyżowaniu Orla/Świderska i Górna.

    Pozdrawiam.
    (Piotr, 01.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Gminy i Powiaty mają przypisane ustawowo różne zadania. Obowiązkiem urzędnika jest poinformować interesanta, jaki organ jest właściwy do załatwienia wskazanej sprawy. Uprzejmie informuję, że na zadane pytanie odpowiedź uzyska Pan od Prezydenta Otwocka.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Moje pytanie dotyczy drogi powiatowej Nr 2701W we Wsi Izabela. Z poprzednich Pani wypowiedzi wynika, że:

    A. podatki odprowadzane do budżetu państwa, są do Powiatu przekazywane w minimalnej części tylko 10,25%, natomiast gminy otrzymują ponad 30%.
    B. Powiat obecnie nie ma pieniędzy na budowę dróg w tym drogi we wsi Izabela.
    C. Od roku 2001, czyli przez 12 lat (wliczając lata dobrej koniunktury gospodarczej i wyśmienitych wskaźników PKB) Powiat nie był w stanie wykonać przebudowy drogi D. Nie wie Pan, kiedy ta droga będzie budowana.
    E. Droga nie łączy gmin i powiatów, więc nie spełnia wymogów drogi powiatowej w myśl ustawy o drogach publicznych.
    F. Obecna "naprawa" i równanie - wszyscy wiemy, że jest to zabieg doraźny o charakterze tymczasowym pochłaniającym spore środki pieniężne x12 lat (w tym przypadku można się zacząć zastanawiać nad uzasadnieniem finansowym takiego przewleczonego w czasie gospodarowania środkami publicznymi)

    Czy, z uwagi na powyższe okoliczności, nie byłoby właściwe przekazanie tej drogi gminie, żeby gmina ze swoich środków mogła (jako droga gminna) wykonać taką przebudowę - zaznaczam, że droga gminna może posiadać niższą klasę drogi L co oczywiście wiemy - przekłada się na dużo tańsze wykonanie (wówczas środkami finansowymi gminy). Przypominam, że ustawa o drogach publicznych umożliwia ścieżkę prawną zmiany kategorii drogi (przy dobrej woli zarówno powiatu jak i gminy). Śledząc wypowiedzi Pani Wójt oraz jej zaangażowanie, jestem przekonany, że takie rozwiązanie byłoby korzystne zarówno dla mieszkańców, gminy jak i powiatu.

    P.S. Dodatkowo - wyraźnie zaznaczam, że kontynuowanie obecnego stanu "tymczasowości" związanej z utrzymaniem drogi publicznej Nr 2701W we Wsi Izabela musi się niezwłocznie zakończyć.

    Pozdrawiam.
    (Krzysztof, 27.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Dzień Dobry

    Zgadzam się z Pana spostrzeżeniami. Zarząd Powiatu w Otwocku wystąpił do wszystkich Gmin o przejęcie dróg z dofinansowaniem w takiej kwocie, jaką dysponuje Zarząd Dróg Powiatowych. Żadna nie przyjęła oferty, a niektóre Gminy chciały trzy razy większego dofinansowania. Mieszkańcy Izabeli powinni pisemnie wystąpić do Pani Wójt w sprawie przejęcia drogi. Zarząd powiatu otwockiego już zadeklarował przekazanie tej drogi gminie Wiązowna.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Muszę jeszcze dopytać w jednej sprawie, zamieszczę wcześniejsze pytanie i odpowiedź. Dla jasności, cytuję:

    "Pytanie: (kategoria: Inne)
    Proszę o podanie podstawy prawnej do naliczania opłaty dodatkowej za wydanie kserokopii mapy zasadniczej, zwiększającej cenę podaną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także wykonywanie wypisów i wyrysów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. nr 37 poz. 333)."

    Chodzi mi o, cytuję z faktury "ceny rodzaj 20 o treści" oraz, cytuję : "wyk. odb. z map". Jeżeli podstawą prawną do naliczenia niniejszej opłaty jest wewnętrzny przepis Starosty, proszę o podanie przepisu ogólnokrajowego, zezwalającego Staroście na wprowadzenie takiej opłaty. Zgodnie z w/w rozporządzeniem, za kopię mapy o formacie A4 powinienem zapłacić 30zł, tymczasem poniosłem opłatę 54,77zł. Proszę o wyjaśnienie tej różnicy.

    Pozdrawiam.
    (Tomasz, 22.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Dziękuję za sprostowanie oczywistej pomyłki: Zarządzenie nr 27, a nie 7.
    Proszę podać nr. zlecenia zamawianej usługi geodezyjnej. Sprawdzę , czy opłata została naliczona prawidłowo.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Komunikacja)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy jest możliwość, aby powiat coś zrobił, by przywrócono linię N75? Jest ona potrzebna ludziom, dużo osób skarży się, że najpierw zrobiliście - potem wycofaliście. Inne powiaty mają: Legionowo ma 2 nocne i 3 dzienne autobusy, Wołomin ma 2 nocne, Piaseczno też ma, a my nie mamy. Czy my żyjemy gdzieś na odludziu, że nie mamy prawa do nocnych autobusów? Czy powiat jest aż tak biedny ?

    Pozdrawiam.
    (Łukasz, 20.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Linia nr 75 została uruchomiona z inicjatywy gmin, gdyż one prowadziły rozmowy, podpisały stosowne umowy oraz dofinansowały z własnego budżetu przedmiotową linię. W związku z powyższym, należy w tym temacie zwrócić się do gmin powiatu otwockiego (Otwock, Karczew, Józefów).

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy istnieją plany utwardzenia drogi w Izabeli (i Michałówku) destruktem asfaltowym? Czy gmina wspomoże powiat? Kiedy można spodziewać się poprawy stanu tej drogi???

    Pozdrawiam.
    (Ola, 16.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Jeżeli chodzi o utwardzenie drogi destruktem mamy bardzo przykre doświadczenia chociażby z utwardzeniem tej drogi w Majdanie. Bieżące naprawy drogi w Izabeli odbywają się poprzez dosypywanie w zaniżeniach drogi tłucznia, równanie i ubijanie walcem. Zdecydowana poprawa stanu nawierzchni drogi może nastąpić po wykonaniu budowy drogi od podstaw, na którą mamy dokumentację. Przepraszam, nie jestem w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi docelowa budowa drogi.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Ochrona Środowiska)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy na podstawie posiadanej karty wędkarskiej (jej posiadanie wiąże się ze zdanym wcześniej egzaminem z wiedzy na temat zasad ochrony i amatorskiego połowu ryb) starostwo wyda mi Kartę Łowcy Podwodnego? A jeśli nie, to dlaczego skoro wcześniej zdałem z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną wymagany przez Art.7 paragraf 5 to jest on nieważny?

    Pozdrawiam.
    (Leszek, 10.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Wydanie karty wędkarskiej oraz karty łowiectwa podwodnego reguluje ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym ( Dz. U. z 2009 r., Nr 189, poz. 1471 z późn. zm.). Zgodnie z art. 7 ust. 5 cytowanej ustawy obie karty wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a – Uprawniona do powołania komisji egzaminacyjnej jest organizacja społeczna, której statutowym celem jest działanie na rzecz ochrony ryb oraz rozwoju amatorskiego połowu ryb, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 21 pkt 2 (...).

    Aktem wykonawczym do ustawy jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. z 2001 r., Nr 138, poz. 1559 z późn. zm.), które określa organizację społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb, a dokładniej § 4:
    § 4. 1. Organizacją społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty:
    1) wędkarskiej - jest organizacja, która na terenie powiatu w dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków,
    2) łowiectwa podwodnego - jest organizacja, która na terenie kraju w dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków
    oraz której statutowe władze poinformowały starostę, właściwego ze względu na miejsce przeprowadzanego egzaminu, o terminie i regulaminie prowadzonego postępowania egzaminacyjnego oraz składzie komisji egzaminacyjnej (...)

    Na terenie Powiatu Otwockiego brak jest organizacji społecznej uprawnionej do przeprowadzania egzaminów z zakresu ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty łowiectwa podwodnego. Najbliżej działającą organizacją jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Warszawie, ul. Senatorska 11, które powołało jedną komisję egzaminacyjną. Z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę rocznie szkolonych osób, egzaminy przeprowadzane przez tę komisję odbywają się nieregularnie, w terminach uzgodnionych z zainteresowanymi.

    Z up. Starosty

    Janusz Budny
    Członek Zarządu Powiatu
  • Pytanie: (kategoria: Inne)
    Szanowna Pani Starosto

    Proszę o podanie podstawy prawnej do naliczania opłaty dodatkowej za wydanie kserokopii mapy zasadniczej, zwiększającej cenę podaną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także wykonywanie wypisów i wyrysów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. nr 37 poz. 333). Chodzi mi o, cytuję z faktury "ceny rodzaj 20 o treści" oraz, cytuję : "wyk. odb. z map". Jeżeli podstawą prawną do naliczenia niniejszej opłaty jest wewnętrzny przepis Starosty, proszę o podanie przepisu ogólnokrajowego, zezwalającego Staroście na wprowadzenie takiej opłaty. Zgodnie z w/w rozporządzeniem, za kopię mapy o formacie A4 powinienem zapłacić 30zł, tymczasem poniosłem opłatę 54,77 zł. Proszę o wyjaśnienie tej różnicy.

    Pozdrawiam.
    (Tomasz, 04.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Dzień dobry

    Opłaty dodatkowe naliczane są na podstawie Zarządzenia Nr 7 Starosty Otwockiego z dnia 01.10.2003 r. Starosta rozważa w przyszłym roku budżetowym rezygnację z opłat dodatkowych.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Wiem, że została zlecona rzeczoznawcy wycena nieruchomości Skarbu Państwa przy ul. Kupieckiej w celu sprzedaży. Taka jest informacja ze strony Powiatu. Jaka jest wartość tej działki wg rzeczoznawcy? Kiedy działka będzie wystawiona na sprzedaż? Czy jest na to zgoda wojewody?

    Pozdrawiam.
    (Juliusz Cezar, 03.07.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Działka ew. nr 94 z obr. 43 stanowiąca własność Skarbu Państwa przy ul. Kupieckiej w Otwocku została wyceniona na 928 190 zł. Starosta Otwocki wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o wyrażenie zgody na sprzedaż przedmiotowej działki. W dniu 1 lipca 2013 r. Wojewoda Mazowiecki wyraził zgodę na sprzedaż.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Mieszkam w Izabeli od urodzenia - 30 lat i co roku słyszę, że droga przez wieś będzie naprawiona. Z roku na rok jest coraz gorzej, nie da się jechać 20 km/h bo można koła pourywać. Kiedy będzie naprawiona nasza droga ?

    Pozdrawiam.
    (Sebastian, 26.06.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Droga przez wieś jest oczywiście co roku naprawiana w ramach możliwości finansowych Powiatu. Aby radykalnie poprawić stan techniczny drogi należałoby wykonać budowę drogi docelowo. Ostatnio droga była naprawiana około 3 tygodni temu.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki