Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Proszę o podanie terminarza czyszczenia studzienek i instalacji odprowadzającej wodę z pasa drogowego na odcinku ul. Batorego przy bazarze.

  Obecnie efekt jest taki, że na ww. odcinku są gigantyczne kałuże, które zagrażają bezpieczeństwu pojazdów w ruchu drogowym jak i pieszym poruszającym się po ciągach pieszych. "Akweny wodne" rozciągają się na obydwa pasy jezdni. Szczególnym takim miejscem jest np. łuk drogi Batorego na odcinku pomiędzy Przewoską a Portową.

  Ze względu na przewidywane duże opady deszczu proszę o doraźne zlecenie wypompowywania wody z jezdni ...

  Pozdrawiam.
  (Paweł, 16.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  W nawiązaniu do Pana e-maila z dnia 16 maja 2014r. uprzejmie informuję, że czyszczenie studzienek i instalacji odprowadzających wodę z pasa drogowego jest wykonywane na bieżąco przez cały rok. Kałuże na drogach miasta Otwocka są efektem braku kanalizacji deszczowej grawitacyjnej. Studzienki, jak Pan się doskonale orientuje są tylko półśrodkiem, który nie zlikwiduje problemu.

  Oczywiście, że tak jak Pan sugeruje, zlecaliśmy i zlecamy pompowanie wody i jak zachodzi taka potrzeba poprawić bezpieczeństwo w ruch drogowym.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Jak podam nazwisko to odpowiedzi Pani Starosty będę prawdziwsze, rzetelniejsze? Rozumiem, ze Pani wie o nieprawidłowościach w tym zakresie i chce ukręcić moją ciekawość. W samym druku zapytania jest prośba o podanie tylko imienia.

  Pozdrawiam.
  (Tomasz, 16.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Moja dygresja podyktowana była szacunkiem do Urzędu Starosty. Jeśli chodzi o moją osobę to działam transparentnie i nie mam nic do ukrycia. Pańskie prawo w nic nie wierzyć. Rada: proszę zasięgnąć informacji u Dyrektora Oświaty Powiatowej Pani Hanny Majewskiej-Smółki i Dyrektora Zespołu Szkół Nr.2 Pana Henryka Matoska. Osoby te na bieżąco znają postęp inwestycji-rozbudowa Zespołu Szkół nr.2 im. M.Curie-Skłodowskiej "Nukleonik".

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Powracam do pytania dotyczącego budowy nowej części Nukleonika. Minął miesiąc od mojego pytania i nadal nie rozpoczęła się budowa nowej części szkoły. Czy powiat ma jakiś plan awaryjny? Wybudowanie i wykończenie szkoły w ciągu 3,5 miesiąca jest nierealne. Dlaczego tak późno się za to wzięto?

  Pozdrawiam.
  (Tomasz, 13.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Proszę się nie niepokoić. Rozbudowa szkoły rusza jeszcze w maju br. Procedury inwestycyjne i przetargowe nie pozwoliły przyspieszyć rozpoczęcia budowy.

  Dygresja: Jeśli chce Pan kontynuować dialog ze starostą, proszę przedstawić się z imienia i nazwiska.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Chciałam uzyskać informacje, kiedy będę mogła sprawdzić i zamówić przez internet książki z biblioteki. W zeszłym roku nie było z tym problemu, a teraz dowiedziałam się, że jest. W dodatku w bibliotece nikt nie umie określić, kiedy to będzie, bo podobno wszystkie książki są wpisywane od nowa. Jako studentka chciałabym dalej moc korzystać z takich rzeczy, a nie mogę. Czy może Pani zna sprawę??

  Pozdrawiam.
  (Urszula, 05.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Do sierpnia 2013 roku biblioteka działała w strukturach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie jako jej filia i placówka oświatowa. Zbiory były skomputeryzowane w programie bibliotecznym "Prolib". Umożliwiał on nie tylko przeglądanie zbiorów całej biblioteki i wszystkich filii, ale i zamawianie określonych tytułów z domu.

  Od września 2013 roku filia PBW została zlikwidowana. Zbiory zostały przekazane samorządowi powiatowemu, który utworzył zupełnie nową bibliotekę: Powiatową Bibliotekę Publiczną, która będzie funkcjonować w oparciu o program biblioteczny "Mateusz". Jest to program działający w większości bibliotek publicznych naszego powiatu.

  Ponieważ nie mieliśmy możliwości przejęcia bazy komputerowej z "Proliba", opracowujemy nasze zbiory od nowa. Jest to liczba niebagatelna: ponad 22 tysiące. Na podstawie tempa dotychczasowej pracy mogę zapewnić, że za 4 miesiące będzie możliwość zapoznania się z naszymi zasobami w Internecie. Wdrożymy również moduł wypożyczania poprzez system "Mateusz". Będzie możliwość rezerwacji zbiorów, będących aktualnie w wypożyczeniu.

  Natomiast już teraz zamawiać można wybrane pozycje telefonicznie (22 779 70 50) lub pisząc na adres mailowy biblioteki: biblioteka@powiat-otwocki.pl.

  Z up. Starosty,

  Ewa Koc
  Dyrektor PBP w Otwocku
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Dlaczego budowa nowej części Nukleonika jeszcze się nie rozpoczęła. Jak
  szkoła będzie funkcjonować bez warsztatów szkolnych? Jak mają się uczyć
  zawodu nasze dzieci? Czy budowa się rozpocznie mimo wyborów w październiku?

  Pozdrawiam.
  (Tomasz, 15.04.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Proszę się nie obawiać. Projekt rozbudowy jest wykonany, stosowne pozwolenia uzyskane, trwa procedura przetargowa na realizację. Lada moment wykonawca wejdzie na plac budowy.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowna Pani Starosto

  W dniu 14 kwietnia 2014 roku na jednym z portali społecznościowych ukazała się informacja o tym, że zabytkowy budynek Pensjonatu Gurewicza i teren przy nim został sprzedany. Proszę o informacje czy faktycznie sprzedano tą nieruchomość? Jeśli tak to komu i kiedy?

  Pozdrawiam.
  (Antoni, 14.04.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Informacja, która ukazała się na portalu społecznościowym o sprzedaniu Pensjonatu Gurewicza jest nieprawdziwa.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Ochrona Środowiska)
  Szanowna Pani Starosto

  W ostatni weekend wybrałam się ze znajomymi na rowerową wycieczkę po Otwocku. Piękna pogoda, ptaki coraz odważniej śpiewają. Byłoby miło. Byłoby, gdyby nie śmieci masowo zalegające wzdłuż dróg. Czy władze miasta dostrzegają ten problem i podejmą wyzwanie?

  Pozdrawiam.
  (Elżbieta, 24.03.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Ustawa o drogach publicznych ze względu na funkcję w sieci drogowej dzieli drogi na: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne.

  Sądzę, że Pani pytanie dotyczy stanu czystości lasu przy drogach powiatowych bądź też gminnych. Problem wyrzucanych śmieci wzdłuż dróg jest znany zarówno władzom powiatu, jak i miasta. Rokrocznie zatrudniamy osoby w ramach robót publicznych bądź prac interwencyjnych do sprzątania śmieci w pasach drogowych. Zbierane są śmieci w dziesiątkach ton. Będziemy, oczywiście, dalej je sprzątać.

  Niestety, nie możemy zrozumieć ludzi, którzy tak postępują, a tym bardziej, że nowa ustawa o odpadach ustanawia płatność za wywóz śmieci od osoby, a nie od ilości wywożonych śmieci. Miejmy nadzieję, że ludzie, którzy robią śmietnisko z naszych lasów kiedyś to zrozumieją.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy prawdą jest, iż Powiat przeznaczył 350 tys. na szosę w Izabeli i Gmina 200 tys., za co chcecie wspólnie zbudować 500m asfaltu? Czy uda się to, jeśli pozyskacie brakujące grunty? Ile osób musi jeszcze wyrazić zgodę na przekazanie gruntów? W jakim miesiącu może powstać asfalt?

  Pozdrawiam.
  (Ola, 14.03.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Niestety, nie jest prawdą, że Powiat przeznaczył kwotę 350 tys. zł na drogę w Izabeli. W budżecie Powiatu jest następujący zapis: "Przebudowa drogi powiatowej Nr 2701W Zakręt - Michałówek - Duchnów", a środki nasze to kwota 150 tys. zł. na całość zadania.

  Mamy informację, że na drogę w Izabeli gmina Wiązowna chce przeznaczyć 200 tys. zł. Po ostatnich ustaleniach z władzami Gminy stwierdziliśmy, że wszystkie osoby powinny podpisać oświadczenie o nieodpłatnym przekazaniu gruntów Powiatowi na realizację drogi w Izabeli (zgodnie z wykonaną dokumentacją). Obecnie nie jestem w stanie określić, kiedy ewentualnie nastąpiłaby budowa drogi w Izabeli ze względów formalno-prawnych.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Ochrona Środowiska)
  Szanowna Pani Starosto

  Piszę wstrząśnięty stanem otwockich lasów. Nie sadzę, żebym musiał udowadniać Pani, iż stopień zaśmiecenia przyrody na zarządzanym prze Panią terytorium urąga wszelkim cywilizowanym normom, wystarczy odbyć spacer, np. lasem, znajdującym się między osiedlami Ługi i Batorego. Ilość znajdujących się tam wysypisk śmieci budzi uczucia, będące mieszaniną złości i wstydu.

  Jeśli rzeczywiście hasło"Lider sosnowych klimatów" niesie za sobą jakąkolwiek treść poczuje się Pani, jako odpowiedzialny gospodarz, zobligowana do podjęcia natychmiastowych kroków do uporządkowania lasów, z których, zarządzany przez Panią powiat, słusznie uczynił, swoje motto. Na razie niestety bardziej zasadne jest hasło "Powiat Otwocki - lider śmieciowych klimatów"...

  Pozdrawiam.
  (Grzegorz, 09.03.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Gwoli przypomnienia, od 1 lipca ubiegłego roku obowiązuje nowa ustawa dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. Od tego momentu każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do płacenia tzw. "podatku śmieciowego" na rzecz gminy, a wszystkie odpady zabierają specjalistyczne firmy.

  Rozwiązanie to miało między innymi pomóc w likwidacji dzikich wysypisk śmieci w lasach. Niestety, tak nie jest, co potwierdzają takie sygnały, jak Pana mail. Aby zmienić ten stan rzeczy potrzebne jest nie tylko uprzątnięcie tych śmieci, ale niedopuszczenie do ponownego zaśmiecenia oczyszczonych terenów.

  Powiat jako właściciel części nieruchomości wraz z Nadleśnictwem Celestynów zarządzającym lasami państwowymi oraz Miastem Otwock jako właścicielem miejskich terenów publicznych sukcesywnie sprzątają swoje tereny. Gorzej wygląda sytuacja w tych lasach, które stanowią własność prywatną, często, jak na wskazanym przez Pana obszarze, współwłasność kilku lub kilkunastu osób, z których część już nie żyje. Przy takim stanie własności Miastu Otwock trudno jest egzekwować wykonanie obowiązku uprzątnięcia odpadów.

  Dlatego wyjściem jest współpraca Powiatu, Nadleśnictwa i Miasta, aby uprzątnąć śmieci. Ze wstępnych deklaracji wynika, iż Miasto Otwock pokryje koszty postawienia kontenerów na zebrane odpady i ich odbiór. Potrzebne jest tylko zorganizowanie osób do zebrania śmieci. Powiat może wesprzeć takie działanie.

  Drugim, koniecznym elementem działań jest dalsza edukacja społeczna, zachęcanie do segregowania odpadów, oddawania ich wyspecjalizowanym firmom w ramach płaconych podatków. Ale także i wrażliwość na tych, którzy zaśmiecają naszą okolicę, przez co, jako obywatele mamy nie tylko gorsze środowisko, ale i więcej płacimy za jego sprzątnięcie.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Ile osób jest zatrudnionych w PUP w Otwocku? Czy jest to liczba odpowiednia w czasach kryzysu? Ile kosztuje utrzymanie PUP (czy Starostwo go finansuje) ?

  Pozdrawiam.
  (Ola, 04.03.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  W Powiatowym Urzędzie Pracy w Otwocku zatrudnionych jest 40 osób. Wydatki związane z utrzymaniem PUP-u wynoszą 2.757.560,00 według planu na rok 2014. Powiat Otwocki finansuje Powiatowy Urząd Pracy.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki