Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy ZDP zamierza w tym roku ułożyć rury pod drogą powiatową w Boryszewie przy kanale Boryszewskim, aby zapobiec jej ponownym zalaniom?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 24.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Przedmiotowe zagrożenie, o którym Pani pisze nie jest spowodowane działaniami lub zaniechaniem działań przez ZDP. W przepuście, który jest zainstalowany pod jezdnią powiatową średnice rur są wystarczające, aby odprowadzić wodę w okresie zimowo-wiosennym. Problem leży w zbyt małych średnicach rur ułożonych na prywatnej własności. Sprawa zatem nie leży w gestii ZDP.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    W związku z udzieloną odpowiedzią chciałbym, aby wyjaśniła Pani jakie skutki prawne będzie miał dla poszczególnych właścicieli nieruchomości proces cyfryzacji? Chodzi dokładnie o przypadek w którym okazałoby się, że realna granica nieruchomości przebiega w zupełnie innym miejscu niż została faktycznie utrwalona położeniem ogrodzeń lub ścian budynków.

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego § 79. ust. 5 i 6 w/w rozporządzenia stanowią:

    5. W przypadku gdy przedmiotem planowanej inwestycji są budynki sytuowane w odległości nie większej niż 4,0 m od granicy nieruchomości, a jednocześnie w PZGiK brak jest danych określających położenie punktów granicznych z wymaganą dokładnością, wykonawca pozyskuje niezbędne dane dotyczące tych punktów w drodze pomiaru.

    6. Pomiar punktów granicznych, które nie są na gruncie oznaczone w postaci znaków granicznych, poprzedzają czynności mające na celu ustalenie położenia tych punktów na gruncie w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy lub w trybie przepisów art. 39 ustawy.

    Chodzi mi dokładnie o skutki czynności poprzedzających inwestycje budowlane a dokładnie pozyskanie mapy do celów projektowych opierającej się na nowych mapach cyfrowych.

    Z art. 31 i 33 Ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne wynika iż może dojść do sytuacji, gdy proces cyfryzacji musi być zweryfikowany o błędy w utrwaleniu granic poszczególnych nieruchomości.

    Chciałbym wiedzieć czy w trakcie obecnych prac ewidencyjnych pojawiają się takie zdarzenia, czy są rejestrowane a następnie sygnalizowane. Przykładowo - przypadki przekroczenia granicy pasa drogowego ogrodzeniem lub budynkiem.

    Analogicznie jak w przedstawionym przypadku może być to zjawisko niezmiernie kosztowne -www.blog.laurifer.pl/prawo-budowlane.pl.

    I czy to przekroczenie będzie traktowane ulgowo, gdy nieprawidłowa lokalizacja obiektu nie będzie większa niż 0,5 m (realna dokładność utrwalenia granicy na gruncie ) - tak jak wyjaśniono to w artykule .

    Pozdrawiam.
    (Dawid, 23.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Informuję, że zgodnie z art. 7d pkt 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz. U. z 2010r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.) do zadań starosty należy tworzenie, prowadzenie i udostępnianie baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3, 7 i 10oraz ust. 1b, a także standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000, o których mowa w art. 4ust. 1e pkt 1 i 2. Mapy do celów projektowych zgodnie z art. 11 w/w ustawy sporządzane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac. Proces przetworzenia analogowej „mapy zasadniczej” do postaci cyfrowej na podstawie danych z zasobu nie powoduje zmiany jakości danych. Cytowane przez Pana przepisy rozporządzenia w sprawie standardów technicznych dotyczą zarówno map w postaci analogowej jak i cyfrowej. Podmiot wykonujący pracę geodezyjną jaką jest wykonanie mapy do celów projektowych po analizie materiałów zgromadzonych w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym podejmuje odpowiednią decyzję dotyczącą poprawnego sporządzenia takiej mapy, w tym prawidłowego wykazania granic. Jeżeli zachodzi potrzeba wykonania rozgraniczenia powinien poinformować o tym właściciela nieruchomości.

    Z up. Starosty

    Jacek Kossowski
    Geodeta Powiatowy
  • Pytanie: (kategoria: Strona Internetowa)
    Szanowna Pani Starosto

    Gratuluję strony internetowej na której zamieszczane są informacje niedostępne na stronach gmin. To od Was dowiedziałem się o S17, wnioskach do budżetu czy rocznicach, a sięgam najpierw na portale gmin,
    które w większej części teraz prezentują wyłącznie sylwetki wójtów!

    Może nawiązalibyście z nimi współpracę i wymieniali się informacjami tak, by przeciętny mieszkaniec gminy mógł o tym wiedzieć, co się dzieje w regionie zamiast podziwiać kolejne zdjęcia wójta przecinającego wstążki na drodze?!

    Mam także pytanie dotyczące działania kalendarza Zarządu? Jak to jest, że nie ma tam informacji, co codziennie robi 5 członków zarządu, a pojawiają się co kilka dni informacje wyłącznie o posiedzeniach i jakichś skromnych wyjazdach? Czy naprawdę nic Zarząd nie robi ważnego w czasie swojej pracy? Obserwuje ten kalendarz od paru miesięcy i dziwie się, że tak trudno dostać się na audiencje, bo tyle macie Państwo podobno pracy, a kalendarz świeci pustkami!?

    Pozdrawiam.
    (Przemek, 23.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Serdecznie dziękujemy za uznanie naszej strony internetowej za interesującą. Naszą misją jest rzetelne informowanie mieszkańców powiatu o wszystkich sprawach dotyczących samorządu lokalnego. Od kilku lat dokładamy starań, żeby strona była „żywa”, i każdy kto na nią zagląda znalazł coś interesującego dla siebie. Kilkaset aktualności rocznie, newsletter, ogromna ilość przydatnych informacji na paskach poziomym i pionowym, kalendarz prac zarządu, zaproszenia na imprezy lub ciekawe i przydatne linki sprawiły, że w ciągu ostatnich trzech lat mieliśmy ponad ćwierć miliona odsłon na stronie głównej. Jest to głównie zasługa pracowników samodzielnego biura kultury i promocji starostwa powiatowego, którzy starają się systematycznie dokumentować najważniejsze wydarzenia w powiecie otwockim i nie tylko. Staramy się blisko współpracować z samorządami gminnymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymiany informacji. Specjalnie dla mieszkańców powiatu, rozpoczęliśmy dwa lata temu wydawanie biuletynu informacyjnego pt. AS PIK (Artystyczno-Sportowy Powiatowy Informator Kulturalny), w którym zbieramy informacje z jednostek kultury i urzędów gmin o najważniejszych wydarzeniach w powiecie i wydajemy cyklu miesięcznym, ponosząc wszystkie koszty składu, druku i dystrybucji. Współpracujemy, ale nie wkraczamy nigdy w obszary funkcjonowania gmin wynikające z kompetencji ustrojowych, a tym bardziej w zakresie public relations.

    Istotnie kalendarz prac Zarządu ogranicza się wyłącznie do informacji na temat posiedzeń zarządu oraz udziału w niektórych spotkaniach, konferencjach, uroczystościach, itp. Nie jest to jednak pełny obraz działalności zarządu powiatu. Ograniczamy się tylko do tego zakresu, ponieważ gdyby dokumentować wszystko, co poszczególni członkowie wykonują w tzw. pracy operacyjnej, to strona by była zdominowana tylko tymi informacjami. Nie chcemy też być adresatami Pana uwag kierowanych pod adresem witryn gminnych. Każdy z członków zarządu posiada swój przydzielony obszar zadań do realizacji i za niego odpowiada, np. podejmuje decyzje, rozstrzyga spory wg kompetencji, nadzoruje pracę podległych wydziałów. W samorządzie powiatowym, w przeciwieństwie do gmin, organ wykonawczy jest ciałem kolegialnym, w naszym przypadku pięcioosobowym. Zgodnie z ustrojem samorządu powiatowego, kluczowe decyzje w działalności powiatu, obligatoryjnie muszą być podejmowane przez zarząd w trybie uchwały. W związku z tym, co najmniej jeden raz w tygodniu cały skład zarządu spotyka się na posiedzeniu, by kolegialnie rozstrzygać w ważnych sprawach, w obszarach nadzorowanych przez poszczególnych członków. Starosta, która, na co dzień jest organem władzy administracyjnej i samorządowej, na posiedzeniach zarządu staje się Przewodniczącą Zarządu, a każdy z członków podczas głosowań uchwał dysponuje jednym głosem. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Zarząd zgodnie z ustrojem powiatu jest organem posiadającym inicjatywę uchwałodawczą. Oznacza to, że każda uchwała, która zanim trafi pod obrady Rady Powiatu misi być zaopiniowana i wówczas wniesiona do porządku obrad Rady Powiatu. Z każdego posiedzenia zarządu sporządza się protokół. Wykaz uchwał podjętych przez zarząd znajduje się w BIPie. Na sesji Rady Powiatu jest punkt w porządku obrad pt. Sprawozdanie z działalności zarządu pomiędzy sesjami. Zatem dużo więcej informacji na temat pracy składu zarządu można uzyskać z innych źródeł.

    Zarówno do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast lub starostów, w sprawach istotnych dla mieszkańców, czy też w sprawach publicznych, nie przychodzimy „na audiencję”. Zgodnie z prawem, w spawach skarg i wniosków dla mieszkańców, muszą być wyznaczone godziny spotkań. W powiecie otwockim, Pani Starosta spotyka się mieszkańcami w tym trybie w poniedziałki. Liczba zainteresowanych mieszkańców średnio poza okresem urlopowym, to 5-8 osób. Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie starostwa i nie licząc okresu urlopowego, mieszkańcy nasi na bieżąco mogą się spotkać z Panią Starostą.

    Dziękuję za zainteresowanie naszą stroną internetową i dostrzeżenie jej walorów mankamentów oraz za zainteresowanie sprawami społecznymi w powiecie otwockim. Mamy nadzieję, że będziemy mogli zaspakajać potrzeby informacyjne mieszkańców na jeszcze wyższym poziomie. Ufam, że w kwestii zadań zarządu, na tyle ile jest to możliwie w trybie Pytań do Starosty, w miarę wyczerpująco wyjaśniłem niektóre Pana wątpliwości.

    Z up. Starosty

    Janusz Budny
    Członek Zarządu Powiatu Otwockiego
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy prowadzicie jakiegoś rodzaju biuro rzeczy zaginionych ?

    Pozdrawiam.
    (Artur, 22.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W Starostwie Powiatowym w Otwocku w ramach Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych funkcjonuje Biuro Rzeczy Znalezionych. Zasady jego funkcjonowania określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie rzeczy znalezionych (Dz. U. Nr 22, poz. 141 z późn. zm.) oraz zarządzenie nr 36 Starosty Otwockiego z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia regulaminu Biura Rzeczy Znalezionych (dostępne na BIP Powiatu Otwockiego).

    Szczegółowe informacje w sprawach rzeczy znalezionych udziela pracownik odpowiedzialny za prowadzenie biura - Pani Anna Strzeżek, pod numerem telefonu (22) 778-13-00 wew. 321.

    Z up. Starosty

    Marcin Sierpiński
    Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy na drodze w Izabeli 8m szerokości może powstać szosa? Czy regulują to jakieś przepisy? Jaka jest minimalna szerokość drogi, aby wybudować drogę? Jaka jest minimalna szerokość szosy? Czy może powstać w 2014r?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 22.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Odpowiadając na Pani wystąpienie uprzejmie informuję, że obowiązuje Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 1999r., Nr 43 poz.430 z pożn. zm.) Z nich wynika, że drogi powiatowe to drogi klasy G i Z, wyjątkowo klasy L.

    Najmniejsze szerokości w liniach rozgraniczających ulicy w przekroju klasy G jednojezdniowa-25m, dwujezdniowa 30m. Klasa Z - jedno-jezdniowa 20m, dwu-jezdniowa 30m. Klasa L 12m.W absolutnie wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych trudnymi warunkami terenowymi lub istniejącym zagospodarowaniem, dopuszcza się przyjęcie niniejszych szerokości ulic niż podałem powyżej.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Od jakiegoś czasu dostrzegam bardzo dużo liczbę przetargów na realizację robot związanych z czynnościami geodezyjnymi. Zastanawia mnie czy część tych czynności mają przygotować nasz powiat do realizacji procesu cyfryzacji map zasadniczych czy też są to bieżące działania kontrolno-weryfikacyjne? Proszę o podanie przybliżonego terminu przystąpienia do realizacji procesu cyfryzacji map zasadniczych oraz wykonania pozostałych baz danych związanych z ewidencją obiektów np. GESUT.

    Czy przewiduje się nawiązanie współpracy pomiędzy gmianmi w celu wspólnego sfinansowania kosztu procesu cyfryzacji i czy ktoś już choćby oszacował, ile to może łącznie kosztować?

    Pozdrawiam.
    (Dawid Bielak, 16.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Aktualnie cyfrowa „mapa zasadnicza” w postaci wektorowej jest prowadzona na terenie Powiatu Otwockiego dla terenu m. Józefów, m. Otwock, m. Karczew i miejscowości gminnej Kołbiel. Aktualnie w ramach Projektu realizowanego wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, takie opracowanie wykonywane jest dla pozostałych gmin z terenu Powiatu. Planowane zakończenie prac związanych z konwersją mapy zasadniczej do postaci cyfrowej to IV kwartał 2013r. Zakończenie całości prac związanych z projektem to koniec 2014r.

    Aktualnie ogłaszane przez Powiat przetargi na prace geodezyjne w większości przypadków związane są z regulacjami stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa lub bieżącymi działaniami kontrolnymi.

    Z up. Starosty

    Jacek Kossowski
    Geodeta Powiatowy
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Mam nadzieję, że mojej krytyki nie traktuje Pani osobiście, nie mam zamiaru i takiego celu, by krytykować działania lub postępowania urzędu którym Pani kieruje. Proszę mi wierzyć, bardzo mi zależy na rozwoju miasta Otwock i Powiatu Otwockiego. Dlatego też uważam ze względu na zwykłą lojalność w stosunku do władzy, jestem zobowiązany do informowania o nieprawidłowościach i o tym, co uważam za niewłaściwe. Nie pisze anonimów, ani tez nie podpisuje się inicjałami czy tylko imieniem, dlatego, iż nie kieruje się prywatnym interesem ale szczerze troską o region ziemi na której żyje, mieszkam i pracuje.

    Pozdrawiam.
    (Piotr, 06.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Żadnej krytyki nie traktuję osobiście. Krytykę słuszną przyjmuję z pokorą i szybko eliminuję jej przyczyny, a tę niesłuszną, no cóż, każdy może mieć gorszy dzień.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy kiedykolwiek powiat zamierza przeprowadzić remont ulicy Reymonta w Otwocku na odcinku między ul. Żeromskiego, a ul. Samorządową? Czy może przyspieszy decyzję wypadek śmiertelny pieszego - ruch samochodów na tym odcinku jest coraz większy, a jakość nawierzchni i brak chodnika jest karygodna. Mieszkam na tej ulicy od 7 lat i jest coraz gorzej, a łatanie dziur masą przypominającą asfalt to marnowanie pieniędzy podatnika.

    Pozdrawiam.
    (Halina, 03.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Na radykalną poprawę ulicy Reymonta na przedmiotowym odcinku, niestety, w roku bieżącym nie ma co liczyć. Poleciłem Dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych doraźną naprawę drogi poprzez połatanie niebezpiecznych ubytków w drodze. Mam nadzieję, że choć w ten sposób poprawimy bezpieczeństwo na tym fragmencie drogi.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Uprzejmie proszę o informację do kogo należy ulica Racławicka w Otwocku?

    Pozdrawiam.
    (Radosław, 02.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Ulica Racławicka w Otwocku należy do Miasta Otwock. Jest to droga publiczna, gminna, nr drogi 271017W.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Kultura)
    Szanowna Pani Starosto

    Chciałbym się dowiedzieć, kiedy organizowana jest impreza w Parku Miejskim z okazji zakończenia lata?

    Pozdrawiam.
    (Paweł, 02.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Zadania powiatu mają charakter ponad gminny. Powiat organizuje w Parku Miejskim np. Powiatowy Festiwal Kultury. Nigdy nie organizowaliśmy imprezy z okazji zakończenia lata. To jest zadanie Miasta Otwock.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki