Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Pisze w sprawie dramatycznej - mianowicie drogi 2701W (Majdan, szosa Lubleska - Izabela) . Jak wiele lat można czekać na gruntowną przebudowę tej drogi? Jest to jedyna droga dojazdowa do naszych domów. Jej stan jest KRYTYCZNY.

    Proszę sprawdzić, jak wiele samochodów jeździ tam każdego dnia. Ile pieniędzy już ludzie stracili naprawiając swoje samochody. Droga powiatowa - a gorsza od każdej gminnej!! To trwa już 20 lat. Prośby, prośby, prośby. Ciągle nie ma pieniędzy. Pieniędzy nie ma - bo ta droga jest na końcu powiatu - ot i cale wyjaśnienie.

    Konkretne pytanie: kiedy dokładnie planowana jest przebudowa tej drogi?

    Pozdrawiam.
    (Andrzej, 26.09.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W sprawie budowy drogi w Izabeli odpowiadałem już wielokrotnie. W chwili obecnej jednostki organizacyjne przygotowują projekty budżetu, w tym projekty zadań inwestycyjnych na rok 2014. O ile zadanie zostanie zaproponowane na rok 2014, zostanie zaakceptowane przez Zarząd Powiatu, przyjęte w Uchwale Budżetowej przez Radę Powiatu, wtedy będę w stanie Panu odpowiedzieć na pytanie zawarte w wystąpieniu.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Bardzo proszę o informację, czy powiat może w jakikolwiek sposób wpłynąć na działania ZDP w kwestii ustawienia świateł tymczasowych na skrzyżowaniu drogi 801 z ul. Wyszyńskiego w Józefowie?

    Zdaję sobie sprawę z konieczności ustawienia świateł, jednak do ZDP nie docierają żadne argumenty, że w godzinach porannego szczytu (większość ruchu odbywa się w kierunku Warszawy - czy to drogą 801 czy wzdłuż torów) z ulicy Wyszyńskiego wyjeżdża niewspółmiernie mało samochodów, za to droga 801 stoi od wysokości Karczewa i sam Otwock też został sparaliżowany. Rano więcej samochodów skręca z drogi 801 w ul. Wyszyńskiego niż z niej wyjeżdża (jadą dalej wzdłuż torów do
    Warszawy objeżdżając drogą 801 remontowany most). Co innego po południu - wtedy rzeczywiście dużo więcej samochodów próbuje wyjechać z ul. Wyszyńskiego w drogę 801 - omijają w drodze powrotnej do Otwocka remontowany most - w tym przypadku światła jak najbardziej spełniają swoją rolę.

    Czy w związku z powyższym powiat może wymóc na ZDP zmianę ustawienia świateł tak aby rano maksymalnie długo zielone miała droga 801? W grę wchodziłoby również wyłączanie świateł rankami i w weekendy (również generują wtedy niepotrzebne korki a z ul. Wyszyńskiego praktycznie nikt w weekendy nie wyjeżdża - ani razu nie było chociażby trzech aut czekających na wyjazd). Podczas kilku interwencji Policji, gdy w porannym szczycie światła zostały wyłączone ruch odbywał się o wiele płynniej! Niestety ZDP (zresztą jak zawsze) jest zadowolony ze swoich działań i nie dostrzega żadnego problemu. Nie będąc zaskoczony stałą (i niestety żałośnie niereformowalną) postawą ZDP błagam w imieniu tysięcy kierowców stojących rano w gigantycznym korku o reakcję! W wakacje dało się przeżyć stracone 30 minut stojąc do ww. świateł (choć człowiek denerwował się widząc np jeden lub dwa samochody stojące do tych samych świateł od strony ul. Wyszyńskiego), jednakże od września sytuacja stała się dramatyczna - prawie codziennie korek zaczyna się od ul. Batorego (jadąc Kraszewskiego) lub od Okrzei (jadąc Rycerską)! Stoi też cały Mlądz. Jest to doskonały przykład jak jedne światła mogą sparaliżować całą okolicę!

    Jeszcze raz proszę o reakcję i przeanalizowanie sprawy (mojego maila
    poparłem codziennymi obserwacjami sytuacji) aby choć trochę ulżyć kierowcom, którzy i tak nie mają łatwo poruszając się po drogach naszego powiatu. Wydaje mi się, że ta niewielka zmiana (której zarząd ZDP jak i wielu innych potrzeb kierowców nie chce zrozumieć) zmieniła by poranny obraz sytuacji w ostatnim miesiącu remontu. Bardzo proszę o odpowiedź.

    Pozdrawiam.
    (Ola, 24.09.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Odpowiadając na Pana wystąpienie uprzejmie informuję, że Zarząd Dróg Powiatowych zmieniał dwukrotnie czas ustawienia świateł na skrzyżowaniu dróg: wojewódzkiej 801 z ulicą Wyszyńskiego. Także wbrew Pana nieuzasadnionym insynuacjom Dyrekcja ZDP reaguje na sygnały od mieszkańców.

    Niestety nie ma Pan prawa występować w imieniu tysięcy kierowców w w/w sprawie, gdyż od chwili wejścia firmy na plac budowy tj. 10 lipca bieżącego roku mieliśmy w sprawie sygnalizacji trzy interwencje. Także Pana wywody na temat dróg i funkcjonowania ZDP były i są całkowicie bezpodstawne.

    W chwili, gdy ukaże się moja odpowiedź most na rzece Świder na ulicy Kołłątaja będzie oddany do użytku.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy w projekcie budżetu na 2014r znajduje się odcinek drogi w Izabeli (100m)? Kiedy możemy spodziewać się wstępnej decyzji?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 19.09.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani Starosto

    Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Nr 293/XLVI/10 z dnia 14 września 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, procedury jej uchwalenia oraz rodzaju i szczegółowości materiałów towarzyszących projektowi uchwały budżetowej Zarząd Powiatu sporządza projekt uchwały budżetowej na rok 2014 do 15 listopada 2013 r. Tak więc wtedy należy oczekiwać wstępnej decyzji w sprawie drogi w Izabeli.

    Z poważaniem,

    Wicestarosta Otwocki
    Mirosław Pszonka
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Prosiłbym o odpowiedź, czy otwocki Zarząd Dróg Powiatowych zamierza wykonać w najbliższym czasie doraźną naprawę drogi powiatowej Nr 2751W we wsi Zuzanów?

    O problemie nieprzejezdności tej drogi po opadach deszczu pisałem już dwukrotnie (w czerwcu i w sierpniu br.) jednak pomimo zapewnień droga nie została naprawiona. Chciałbym zaznaczyć, że najgorsza sytuacja jest na odcinku od wyjazdu ze wsi Zuzanów w kierunku wsi Sewerynów. Po opadach deszczu odcinek ten staje się nieprzejezdny z powodu głębokich i rozległych zastoisk wody.

    Prosiłbym o pilną interwencje w sprawie wspomnianej drogi, ze względu na zbliżającą się jesień i charakterystyczne dla tej pory roku częstsze i długotrwałe opady, które mogą spowodować, iż droga w najbliższym czasie stanie się już stale nieprzejezdna pozbawiając mieszkańców możliwości dojazdu.

    Z poważaniem,

    Andrzej Piotrowski.
    (Andrzej, 16.09.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W nawiązaniu do Pana wystąpienia w sprawie pilnej, doraźnej naprawy drogi powiatowej Nr 2751 W we wsi Zuzanów gmina Sobienie-Jeziory uprzejmie informuję, że sprawę przekazałem do Zarządu Dróg Powiatowych z nakazem pilnej naprawy drogi.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    W ubiegłym tygodniu poinformował Pani, że Zarząd Powiatu w tym tygodniu zadecyduje, na jakie zadania złożymy wniosek lub wnioski do kolejnej edycji "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" Etap Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój". Minął tydzień- stąd pytanie: czy droga powiatowa we wsi Izabela została włączona do programu? Czy formalno-prawnie przygotowaliście w ogóle tą drogę do spełnienia wymogów wniosku?

    Pragnę zauważyć, że 12 lat zarządzania tą drogą w obecny sposób przyczyniło się znacząco na ograniczenie cierpliwości mieszkańców, którzy ciągle słyszą, że są inne priorytety. Z tego co mi wiadomo to w ubiegłych latach droga ta była ujęta we wniosku ale nie spełniła wymogów formalnych wniosku. Czy zrobiliście cokolwiek w tej sprawie przez ponad rok?

    Pozdrawiam.
    (Krzysztof, 06.09.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W dniu 10.09.2013 r. Zarząd Powiatu omawiał sprawę wyboru zadań drogowych na rok 2014, które byłyby finansowane w ramach "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" Etap II "Bezpieczeństwo-Dostępność-Rozwój". Omówione zostały i skierowane do realizacji w postaci wniosków dwa zadania:

    1. Przebudowa i rozbudowa ciągu dróg powiatowych Nr 2719W, 2722W,2713W w mieście Otwock, Pogorzel, Stara Wieś (Etap I: przebudowa na rondo skrzyżowania dróg powiatowych Nr 2713W i 2722W z dojazdami w miejscowości Stara Wieś).

    2. Przebudowa drogi powiatowej Nr 2719W ul.Wawerska w Otwocku od ul.Portowej (do skrzyżowania z ulicą Wiejska) do ronda im.Sybiraków w Otwocku. Droga w Izabeli nie została zakwalifikowana. Myślę, że wnioski, które złożymy na zadania, o których mowa powyżej, same się obronią jeżeli chodzi o kolejność realizacji zadań drogowych w powiecie.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Odnosząc się do odpowiedzi udzielonej mi przez geodetę powiatowego nie jestem w stanie zgodzić się iż dokładność sporządzenia map cyfrowych i analogowych jest taka sama. W myśl założeń cyfryzacji dokładność map ma wzrosnąć, a co za tym idzie z pewnością w trakcie skalowania ( wymagane ponad 20 punktów zgodności ) oraz weryfikacji w terenie dochodzić może do ustaleń świadczących o rozbieżności wymiarowej w płaszczyźnie poziomej powodującej konieczność korekty granic działek, granic kwartałów oraz położenia linii rozgraniczenia. Wartości te będąc małymi na poszczególnych działkach po zsumowaniu mogą prowadzić do potrzeby kompleksowego uregulowania granic.

    Moje pytanie dotyczyło tego czy - zdarzenia takie są zgłaszane, czy też ich regulowanie odbywać się będzie dopiero w przyszłych procesach inwestycyjnych przy okazji np. wydania mapy do celów projektowych?

    Szereg publikacji wskazuje, iż istnieje problem z dokładnością map analogowych, które w myśl obowiązują: www.osnowy.pl/index

    www.osnowy.pl/images

    W związku z tym chciałbym, aby wskazano mi czy do Powiatu są raportowane w/w przypadki stwierdzenia niskiej jakości map analogowych wraz z wskazaniem potrzeby poprawienia ich jakości? Widząc przetargi na w/w opracowania byłem zainteresowany czy wynikają one właśnie w współpracy z podmiotem realizującym proces cyfryzacji.

    Rozumiem że w/w informacji nie było i można się spodziewać, iż przy inwestycji na podstawie nowych map cyfrowych zdarzenia polegające na regulacji granic nie nastąpią. Z tego co mi wiadomo w Warszawie w okresie realizacji programu cyfryzacji dochodziło do ponad półrocznego oczekiwania na mapy do celów cyfrowych z uwagi na rozbieżności w lokalizacji granic i potrzebę uporządkowania ich przebiegu przed sądem. A wszystko to wynikało właśnie z niedokładności jaką obarczone są mapy cyfrowe pomimo wszelkich przyjętych środków technicznych mających na celu uniknięcie tego zjawiska. Dlatego też chciałem wiedzieć czy Starostwo wie jakiego stopnia błędami są obarczone poszczególne obszary nieruchomości i czy istnieje potrzeba np. wznowienia granic w obszarze całych wsi czy też kwartałów miast?

    Doświadczony takim procesem spotkałem się z obywatelem, któremu po takim uporządkowaniu zabrakło 2 metrów działki ( miał pecha, bo był ostatni do rozgraniczenia).

    Pozdrawiam.
    (Dawid, 05.09.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W związku z kolejnym pytaniem pana Dawida Bielaka dotyczącym doprecyzowania odpowiedzi informuję, że aktualnie prowadzony proces przekształcania mapy analogowej do postaci cyfrowej dokonywany jest na podstawie danych zgromadzonych w zasobie. Nie polega tylko na „wektoryzacji” map analogowych. Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym granice działek wykazywane są na podstawie danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków. W ramach obecnych prac wykonywane są również prace związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, w tym dotyczące ustalenia części granic nieruchomości. Ze względu na ograniczenia budżetowe nie dotyczy to całości opracowania.

    Tak jak podano w poprzedniej odpowiedzi geodeci wykonujący mapy do celów projektowych zobowiązani są do przeprowadzenia analizy materiały państwowego zasobu.

    Poruszany przez Pana temat znacznie wykracza konwencję pytania do Starosty, w związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa w tym telefoniczna z geodetą powiatowym lub kierownikiem Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

    Z up. Starosty

    Jacek Kossowski
    Geodeta Powiatowy
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy są Państwo poinformowani, iż do 30 września br. trwa nabór wniosków do kolejnej edycji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych; Etap II Bezpieczeństwo ; Dostępność - Rozwój? Wstępne listy rankingowe zostaną ogłoszone do końca października. Władze lokalne, które otrzymają dofinansowanie, będą musiały zrealizować zadanie w przyszłym roku. Czy powiat będzie starał się o dotacje na drogę w Izabeli???

    Pozdrawiam.
    (Ola, 31.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Uprzejmie odpowiadam: tak, mamy informacje, że wnioski do kolejnej edycji "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" Etap Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój" należy składać do 30 września 2013r.

    Wiemy również, że dla Województwa Mazowieckiego przeznaczona jest kwota 96 mln 450 tyś.zł. Tak, jak w latach ubiegłych korzystaliśmy z tych środków finansowych, tak i w tym roku taki lub takie wnioski złożymy. O tym, na jakie zadania złożymy wniosek lub wnioski zadecyduje w przyszłym tygodniu Zarząd Powiatu.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Jakie jest obecny poziom zadłużenia powiatu oraz czy jest nadzieja na jego
    zmniejszenie?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 26.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Zadłużenie Powiatu Otwockiego wynosi 63.574.469 zł, co stanowi 54% dochodów.

    Pani Olu, Rada Powiatu uchwalając co roku budżet, w tym poziom zadłużenia, nie może kierować się nadzieją, ale realną możliwością jego spłaty. Nad poziomem zadłużenia czuwa Regionalna Izba Obrachunkowa, która w przypadku zadłużenia ponad ustalony przepisami poziom, uchyliłaby uchwałę budżetową.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy ZDP nie posiadający środków na budowę szosy w Izabeli rozważa etapowanie inwestycji np w roku 2014 wybudowanie 200m asfaltu? Czy powiat rozważa stopniową budowę drogi przez np. 10lat?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 24.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Oczywiście, że istnieje możliwość etapowania realizacji budowy drogi w Izabeli. Problem polega na tym, że w roku bieżącym w/w zadanie nie zostało ujęte w budżecie powiatu. Czy będzie przyjęte w budżecie na 2014r, na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie odpowiedzieć. W miesiącu wrześniu rozpoczną się przygotowania do opracowania projektu budżetu Powiatu na 2014 rok, Jakie zadania drogowe zostaną przyjęte czas pokaże.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy ZDP zamierza w tym roku ułożyć rury pod drogą powiatową w Boryszewie przy kanale Boryszewskim, aby zapobiec jej ponownym zalaniom?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 24.08.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    ZDP nie zamierza w tym roku układać rur pod drogą powiatową w Boryszewie. Nasze rury w przepuście mają wystarczającą średnicę. Problem jest w średnicach rur ułożonych na prywatnej nieruchomości. Sprawa powyższa nie jest w kompetencji Zarządu Dróg Powiatowych.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki