Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Ochrona Środowiska)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy istnieją przepisy nakazujące właścicielowi działki 253/2 w Boryszewie udrożnienie rowów melioracyjnych?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 24.05.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Rów przebiegający przez działkę nr ew. 253/2 w Boryszewie jest urządzeniem wodnym, którego zadaniem jest zgromadzenie i przeprowadzenie nadmiaru wód z terenów przyległych działek. Urządzenie to ma swój początek na wysokości działki nr ew. 255/5 oraz 255/6 i przechodząc po gruncie kolejnych pięciu działek kończy się na ujściu do rowu A zwanego Kanałem Boryszewskim.

    W myśl art. 65 ust. 1 ustawy Prawo wodne, zabrania się m.in. utrudniania przepływu wody w związku z wykonywaniem lub utrzymywaniem urządzeń wodnych czy też wykonywania w pobliżu takich urządzeń prac mogących powodować zmniejszanie ich przydatności gospodarczej bądź osuwania się do nich gruntu. Obowiązek utrzymania urządzeń wodnych należy ustawowo do tych, którzy odnoszą z nich korzyści, a podziału kosztów utrzymania dokonuje na wniosek właściciela urządzenia wodnego (właściciela nieruchomości gruntowej) Starosta (jako organ).

    Właściwy miejscowo starosta, na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne, może w myśl art. 64b ww. ustawy nakazać przywrócenie poprzedniej funkcji tego urządzenia wskazując warunki i termin wykonania określonych prac. Postępowanie dotyczące niewłaściwego utrzymania urządzeń wodnych, najczęściej wszczynane jest na wniosek strony posiadającej interes prawny lub czyjego obowiązku dotyczyć może ewentualne postępowanie.

    Z up. Starosty

    Janusz Budny
    Członek Zarządu Powiatu
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy droga Lubelska w Glinie i jej przedłużenie idące przez teren gminy Wiązowna aż do DK 17 (Warszawa - Lublin) jest drogą powiatową? Jeśli tak, to czy dziury znajdujące się w niej zostaną w końcu załatane, gdyż jazda po niej jest już praktycznie niemożliwa? Jeśli jest to droga gminna, to do kogo w tej sprawie należało by się zgłosić?

    Pozdrawiam.
    (Jan, 22.05.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Droga Lubelska w Glinie i jej przedłużenie jest drogą powiatową. Dziury,o których Pan pisze będziemy chcieli poprzez Zarząd Dróg Powiatowych połatać do 15 czerwca br.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto
    Czy istnieje projekt szosy w Izabeli czy można prosić o załatanie dziur? Jaki jest czas przygotowania do budowy tej drogi(od podjęcia decyzji)?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 09.05.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że:
    - projekt techniczny na drogę do Izabeli jest wykonany;
    - dziury były i są łatane na bieżąco także w Pani miejscowości;
    - do zadania jesteśmy przygotowani jeżeli chodzi o dokumentację.

    Niestety, rozpocząć budowy nie możemy z powodu braku środków finansowych w budżecie powiatu na rok 2013.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy specjalista od dróg mogły się zająć ul. Wawerską przy Rondzie Sybiraków oraz zapadającą się kostką na ul. Rycerskiej?

    Pozdrawiam.
    (Grzegorz, 06.05.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Zarząd Dróg Powiatowych w najbliższym czasie zajmie się ulicą Wawerską przy Rondzie Sybiraków. Chcemy na pewnych odcinkach sfrezować asfalt na całej szerokości jezdni i ułożyć nową nakładkę asfaltową. Oczywiście, że zajmiemy się także ulicą Rycerską.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Jak widzę unikacie Państwo (Zarząd Powiatu) odpowiedzi na moje liczne
    pytania. Wybiórcza odpowiedź na jedno z wielu mnie nie satysfakcjonuje.
    Dla przypomnienia dotyczyły niekompetencji Powiatowego Zarządu Dróg z siedzibą w Karczewie. Niestety nadal nie widać żadnej poprawy w infrastrukturze dróg powiatowych w obrębie miasta Otwocka. Stąd moje kolejne pytanie:

    1. Znaki poziome, umieszczone na drogach powiatowych w obrębie miasta Otwocka, po jednym sezonie ulegają zużyciu uniemożliwiającym prawidłowe poruszanie się po nich, zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwem skrzyżowań. Podobne znaki poziome malowane w innych miastach "wystarczają" na okres 2-4 lat. Proszę o podanie danych farb jakie są używane przez służby drogowe, wykonujące ww. znaki poziome?

    Jednocześnie proszę o ustosunkowanie się do zarzutu o niewłaściwego doboru ww. materiałów, skutkującym, zwiększeniem częstotliwości wykonywania prac, czyli zwiększeniem ponoszonych kosztów = niegospodarnością.

    Proszę także o podanie harmonogramu prac na terenie miasta Otwocka.

    Pozdrawiam.
    (Paweł, 24.04.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Ustosunkowując się do Pana stwierdzenia z dnia 24.04.2013r., uprzejmie informuję, że:
    - niestety polemika z Panem na temat kompetencji Zarządu Dróg Powiatowych jest bezprzedmiotowa;
    - potwierdzam, że po jednym sezonie znaki poziome ulegają zużyciu z naturalnych powodów; W okresie zimowym zużyliśmy 1700 ton soli oraz 3500 ton piasku.

    Oczywiście, że najbardziej zużyciu pasy ulegają właśnie na skrzyżowaniach. Nie znam innych miast, gdzie znaki poziome wystarczają na okres 2-4 lat. Proszę o konkretne przykłady miast, w których ma to miejsce. Wydaje mi się, że jest to bardziej Pana fantazja niż realia. Nie wiem, o jakie materiały Panu chodzi. W związku z powyższym proszę o podanie konkretów. Proszę o podanie także, o jakie prace do wykonania na terenie Otwocka Panu chodzi.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Cieszę się, że zwróciła Pani uwagę na powiatową drogę, położoną w granicach administracyjnych miasta Otwocka - ulicę Batorego. Co, do odśnieżania to niestety, ale rzeczywistość jest drastycznie odmienna
    od Pańskich zapewnień. Jednakże, skoro wykazuje Pan dobrą wolę i podziela moje zatroskanie stanem tej arterii, to prosiłbym o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do:

    1. dokończenie ścieżki rowerowej, poprzez uzupełnienie odcinka od wysokości wjazdu do szpitala (przy szlabanach) do ulicy Karczewskiej.
    2. przywrócenie do stanu pierwotnego, odcinków chodników, zdewastowanych przez wykonawcę ulicy Batorego, w szczególności występujących na obszarach połączeń z chodnikami osiedlowymi Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przy kiosku, przy aptece....itd.
    Zarząd ww. spółdzielni, jak wynika z jego deklaracji wielokrotnie pisemnie występował do Zarządu powiatu w powyższym temacie. Niestety bez rezultatu.
    3. przywrócenie zapchanej asfaltem studzienki kanalizacyjnej przy skrzyżowaniu ulicy Batorego i Przewoskiej. Nadmieniam, że wcześniej kratka się zapadała. Podobno Zarząd Dróg Powiatowych, który w ten sposób "naprawiał" ww. kratkę miał Pan zgodę na tak innowacyjne podejście.
    4. prosiłbym również o zebranie zalegającego na drodze piasku, biowiem przy najmniejszych opadach deszczu, spływa on do studzienek i je zapycha, co powoduje gigantyczne rozlewiska w szczególności przy zjeździe z ul. Batorego na wewnętrzną uliczkę osiedlową.

    Moje uwagi mają na celu pomoc w zauważeniu istniejących problemów i ich usunięcie.

    Pozdrawiam.
    (Paweł, 19.04.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W nawiązaniu do Pana pytań uprzejmie informuję, że:

    1. Projekt, a następnie wykonanie modernizacji ulicy Batorego i Kraszewskiego przewidywał zaprojektowanie i wykonanie wyżej wymienionego zadania od wjazdu do szpitala przy ul. Batorego, a więc ścieżka rowerowa nie mogła być dalej wykonana. Projekt kontynuacji budowy ścieżki rowerowej, jak Pan pisze, jest wykonany przy modernizacji skrzyżowania dróg Batorego, Matejki, Karczewskiej na rondo. Brak środków spowodował, że ścieżka rowerowa nie ma połączenia z ul. Karczewską.
    2. Chodniki na ul. Batorego nie zostały zdewastowane przez wykonawcę ul.Batorego, a przez wjazdy przez przejście dla pieszych przez właścicieli samochodów.
    3. Przywrócenie zapchanej asfaltem studzienki leży w gestii wykonawcy drogi Batorego, czyli Eurovia S.A. Przypominam, że droga została odebrana z kilkudziesięcioma uwagami z naszej strony, które mają być usunięte przez w/w firmę w miesiącu maju.
    4. Piasek po okresie zimowym zostaje systematycznie zbierany. Tak, że w najbliższym czasie sytuacja, jeżeli chodzi o wody opadowe, powinna się zmienić.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy w projekcie budżetu na 2014 r znajduje się budowa szosy w Izabeli? Jakie środki są potrzebne na ten cel? Czy doszło już do przejęcia wszystkich działek pod drogę? Czy można na drodze w Boryszewie ustawić spowalniacze ruchu? Czy można prosić o utwardzenie drogi Boryszew - Michałówek?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 16.04.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    W odpowiedzi na Pani pytania z dnia 16.04.2013r. uprzejmie informuję, co następuje:
    1. w budżecie powiatu na rok 2013 niestety tego zadania nie ma. Projekt budżetu powiatu na rok 2014 będzie przygotowywany najwcześniej we wrześniu bieżącego roku;
    2. dokumentacja techniczna wraz z kosztorysem została wykonana. Koszt całości zadania, a więc budowa drogi Izabela - Duchnów wynosi 7.704.887,67 zł;
    3. mapy podziałowe działek do przejęcia pod budowę drogi zostały wykonane. Nie doszło jeszcze do przejęcia, gdyż nie została wydana decyzja na budowę w ramach spec-ustawy;
    4.nie można na drodze powiatowej ustawiać spowalniaczy ruchu; 5.utwardzenie drogi Boryszew - Michałówek nastąpi w ramach bieżącego utrzymania dróg powiatowych.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Kiedy poprawi się sytuacja finansowa powiatu? Czy kiedyś znajdą się pieniądze na remonty dróg powiatowych w Wiązownie?

    Pozdrawiam.
    (Ola, 10.04.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Mam wielka nadzieję, że sytuacja finansowa powiatu poprawi się już w przyszłym roku. Natomiast chce Panią poinformować, że środki finansowe były w latach ubiegłych i są przeznaczane w budżecie powiatu na rok 2013 zarówno na zadania inwestycyjne, jak i bieżące utrzymanie dróg powiatowych w gminie Wiązowna.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Ochrona Środowiska)
    Szanowna Pani Starosto

    Moje pytanie dotyczy zasypanego kanału Boryszewskiego na dz. nr. 195/2. Czy inni właściciele też mogą zasypać rowy? Jakie działania powiat podjął w celu odkrycia rowu? Wąskie rury powodują spiętrzenie i woda zalewa ul.Kruczą. Czy rów już zawsze pozostanie zasypany?

    Pozdrawiam.
    (Tomasz, 08.04.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Kanał Boryszewski (Rów A) przebiegający przez działkę nr ew. 195/2 w Boryszewie nie został zasypany, a jedynie przebudowany na rurociąg o długości 38 m i średnicy 80 cm. Przebudowę Rowu A wykonano na podstawie udzielonego przez Starostę Otwockiego pozwolenia wodnoprawnego, do uzyskania którego należało przedłożyć wymagane zgodnie z art. 131 ustawy Prawo wodne dokumenty w tym operat wodnoprawny (w danej sprawie wykonany przez osobę posiadającą uprawnienia w zakresie budownictwa wodno-melioracyjnego) i prawomocną decyzję o warunkach zabudowy. Organ wydający pozwolenie wodnoprawne może odmówić jego wydania jedynie w przydatkach o których mowa w art. 126 ww. ustawy m.in. gdy pozwolenie naruszałoby ustalenia decyzji o warunkach zabudowy. W decyzji ustalającej warunki zabudowy nie zostały zawarte żadne uwarunkowaniu dotyczące przebiegającego przez działkę Rowu A, chociażby takie jak warunek konieczności pozostawienia rowu otwartego, a zatem Starosta Otwocki nie zalazł podstaw do odmowy wydania decyzji zezwalającej na zabudowę rowu rurociągiem.

    Jednocześnie informujemy, że rowy jako urządzenia wodne podlegają ochronie i zabrania się ich niszczenia lub uszkadzania. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne dopuszcza możliwość przebudowy urządzeń wodnych jakim są rowy po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego.

    Przyczyną stagnacji wody na danym obszarze może być niedrożność Kanału na jego górnym odcinku wynikająca z niewłaściwego utrzymania oraz ukształtowanie terenu. Starosta Otwocki prowadząc postępowania dotyczące utrzymania Kanału Boryszewskiego wydał szereg decyzji nakazujących właścicielom nieruchomości wykonanie określonych prac konserwacyjnych. Indywidualne rozwiązania dotyczące konserwacji okazały się nie wystarczające do przywrócenia parametrów rowu gwarantujących swobodny przepływ wód. Duży wpływ na obecną sytuację ma również lokalizacja w niedalekiej odległości terenów zalewowych rzeki Mieni, co skutkuje tym, że nadmiar wody powoduje lokalne podtopienia. Jednym z rozwiązań zaistniałej sytuacji mogłoby być powołanie dla tego obszaru Spółki Wodnej, która poprzez swą działalność mogłaby podjąć się wykonania kompleksowych prac poprawiających stosunki wodne w miejscowości Boryszew.

    Z up. Starosty

    Janusz Budny
    Członek Zarządu Powiatu
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Dlaczego droga powiatowa w Otwocku, ul. Batorego nie jest odśnieżana na ciągach pieszych, w szczególności od skrzyżowania z ul. Karczewską do Biedronki?

    Bardzo bym prosił, żeby Pani wysyłała Wicestarostę Pszonkę, zwłaszcza po opadach śniegu, na piesze spacery po Otwockich drogach powiatowych. Może wtedy, kiedy się dotleni i parę razy wywróci, sytuacja na chodnikach się poprawi. Obecnie jest skandalicznie, a starsze osoby co chwilę się potykają... skandal...

    Pozdrawiam.
    (Paweł, 04.04.2013 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Odpowiadając na Pana pytanie z dnia 04 kwietnia 2013 roku w sprawie odśnieżania chodnika na ulicy Batorego od skrzyżowania z ul. Karczewską aż do Biedronki, informuję, że od 10.01.2013r. do 21.03.2013r. chodniki były odśnieżane 13-krotnie. Pracował na w/w chodniku mikrociągnik oraz koparka. W bieżącym roku na utrzymanie letnie i zimowe dróg, w tym chodników powiat przeznacza o 200 tyś mniej. Na koniec mojej odpowiedzi, chciałbym bardzo Panu podziękować za troskę, jaką Pan wykazuje o moje zdrowie.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki