Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  To już czwarte zapytanie bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Wydaje mi się, że ta zakładka to propagandowy humbug. Wydawało mi się, że mają być tu zgłaszane problemy, które mieszkańców irytują, a nie wazeliniarstwo dla władzy. Jeśli nie można odpowiedzieć na forum publicznym, to dlaczego jest brak odpowiedzi na mailu, który każdorazowo podaje do zapytania.

  W tym zapytaniu, chciałby prosić o cykliczne przycinanie drzew w pasie dróg powiatowych. Szczególnie na ul. Batorego - np. gałęzie nad ścieżką rowerową sprawiają, że możliwe jest poruszanie się tylko połową ścieżki....

  Pozdrawiam.
  (Paweł, 25.06.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Drzewa, krzewy i gałęzie są przez ZDP przycinane systematycznie. Niemniej wychodząc naprzeciw Pana uwagom poleciłem w trybie pilnym przyciąć gałęzie nad ścieżką rowerową w ulicy Batorego.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Komunikacja)
  Szanowna Pani Starosto

  Dlaczego Starostwo Powiatowe w Otwocku nie jest przyjazne interesantom tylko urzędnikom? Czy nie można wykonać modernizacji systemu zamiast 30.06.2014 np. w sobotę 28.06.2014 r.? Przecież są to przede wszystkim prace informatyczne ... Wydział i tak "cieszy się" wyjątkowym zainteresowaniem interesantów ...

  Pozdrawiam.
  (Paweł, 24.06.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Wprowadzenie tzw. systemu kolejkowego usprawni obsługę interesantów. Nowy system informatyczny wraz z montażem sieci i urządzeń będzie instalowany 27, 28, 29 czerwca.

  Za utrudnienia w obsłudze interesantów Wydziału Komunikacji i Transportu tylko w dniu 27.06.2014r. (piątek) serdecznie przepraszam. Nowy system Powiat wprowadza z myślą o interesantach.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Zwracam się z zapytaniem: kiedy będzie generalny remont asfaltu na na terenie wsi Brzezinka i Janów gmina Karczew?

  Droga jest w stanie krytycznym. To jest droga powiatowa i wygląda jak sprzed 20lat. Samochód trzeba mieć porządny żeby nie zepsuć zawieszenia. A drogowcy z Zarządu Dróg Powiatowych przyjadą zaleją dziury (bardzo duże) smołą i posypia piaskiem, ale to jest na chwilę. Smoła przy wielkich temperaturach robi się jak masło, a karoseria się klei.

  Jako Starosta powinna Pani zająć się tą sprawą i podjąć działania w stosunku Zarządu Dróg Powiatowych, niech coś zrobią z tym. Bo będziemy zbierać podpisy i pójdziemy z petycją, że nic nie jest robione. Ten asfalt z przed 20lat był remontowany tylko kawałeczkami. A jak TIR przejedzie to dom mi się trzęsie jak galareta przez te dziury i wyboje. Jak można pozwolić na jeżdżenie tak wielkich samochodów ciężarowych przez wioskę? Powinno być do 8 ton i koniec. Najlepiej, jakby Pani sama się przejechała po Brzezince i Janowie i by Pani zobaczyła. Żeby tak piękna droga była jak z Janowa do Karczewa.

  Pozdrawiam.
  (Marcin, 20.06.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  W nawiązaniu do Pana wystąpienia uprzejmie informuję, że naprawdę wiemy, jaki jest stan techniczny dróg powiatowych. Problem leży, jak zwykle w tym, że potrzeby budowania, remontowania dróg są większe niż możliwości finansowe Powiatu. Wobec powyższego utrzymujemy stan techniczny dróg, tam gdzie jest to możliwe jeszcze poprzez łatanie, w miejscach, gdzie takiej możliwości nie ma układamy nową nawierzchnię. W roku bieżącym Powiat przeznaczył na drogę powiatową Nr 2724W w Brzezince kwotę 90.000 zł. Remont fragmentu drogi nastąpi w miesiącu lipcu bieżącego roku.

  Z poważaniem,

  Wicestarosta Otwocki
  Mirosław Pszonka
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia na ulicy Wawerskiej przy Rondzie Sybiraków? Są tam coraz większe dziury. Kto będzie ponosił koszty naprawy pojazdów uszkodzonych na tej ulicy?

  Pozdrawiam.
  (Grzegorz, 11.06.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Nawierzchnia ulicy Wawerskiej przy Rondzie Sybiraków rzeczywiście wymaga gruntownego remontu. Problem poprawy stanu nawierzchni polega na tym, że w dniu 03.03.2014r. otrzymaliśmy pismo od Prezydenta Miasta Otwocka o wymianie chodnika z przebudową zatok parkingowych w ulicy Wawerskiej od Ronda Sybiraków w kierunku ulicy Szkolnej.

  Obecnie trwają prace koordynacyjne z ZDP w kwestii, czy będą wymienione także krawężniki, bowiem jest to bardzo istotne przy ułożeniu nowej nawierzchni asfaltu po uprzednim jej sfrezowaniu na pewnym odcinku ulicy Wawerskiej. Prace, o których mowa powyżej, czyli ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej na pewnym odcinku ulicy Wawerskiej, będziemy chcieli wykonać w miesiącach wakacyjnych czyli lipiec, sierpień bieżącego roku.

  Z poważaniem,

  Wicestarosta Otwocki
  Mirosław Pszonka
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Mam pytanie: kiedy będzie wyremontowana ul. Armii Krajowej?

  Zaznajomiłam się wcześniej z mapą dróg powiatowych i wiem, że ta ulica na odcinku od Sądu Rejonowego do skrzyżowania z ul. Żeromskiego jest drogą, którą zarządza Powiat. Jestem mieszkanką powiatu otwockiego i każdego dnia dojeżdżam tą droga do pracy i domu. Za każdym razem przeklinam włodarzy. Jest to główna droga dojazdowa do centrum i przelotowa w stronę Warszawy. Klnę i wstydzę się za nieudolność osób, które są za to odpowiedzialne. Tym bardziej, że jest to droga, przy której mieszczą się ważne instytucje. Jak Urząd Miasta, Sąd Rejonowy, czy Przychodnia Rejonowa. Ulica ta powinna być wizytówką Otwocka, aby przyciągnąć swoim wyglądem, a jest zupełnie inaczej. Nie wspomnę już o amortyzacji mojego samochodu. Chodzi mi nie tylko o ten odcinek drogi, ale o cały odcinek łącznie do ulicy Narutowicza. Może gdyby codziennie Pani tę drogą dojeżdżała do pracy, to szybko by ją Pani wyremontowała. Za każdym razem jadąc otwockimi ulicami zadaję sobie pytani, czy doczekam się kiedykolwiek dobrych dróg w Otwocku, żeby nie zgubić podwozia. Mam dopiero 33 lata więc może moje wnuki kiedyś się tego doczekają. Proszę brać przykład z Mińska Mazowieckiego z którego kiedyś wszyscy się śmiali, że dziura zabita dechami. A teraz? To Otwock jest tą dziurą.

  Jak długo mamy jeszcze czekać???? Może ktoś weźmie to w w końcu w swoje ręce??

  Pozdrawiam.
  Zbulwersowana mieszkanka powiatu
  (Magda, 04.06.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Zgadzam się z Panią, że droga w ul. Armii Krajowej wymaga kapitalnego remontu. Niestety, ograniczone środki przeznaczone na utrzymanie dróg nie pozwalają na gruntowny remont. W związku z powyższym drogę wyremontujemy w ramach bieżących napraw jeszcze w bieżącym miesiącu.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Nawiązując do skierowanego do Państwa dnia 17 października 2013 pytania (Czy w projekcie budżetu na rok 2014 przewidziano środki na ustawienie sygnalizacji świetlnej przy ul. Kraszewskiego, róg ul. Ambasadorskiej) zwracamy się z ponowną prośbą o uwzględnienie w budżecie na 2015 rok w/w sygnalizacji świetlnej.

  Obecnie osiedle przy ul. Kraszewskiego zamieszkuje prawie 500 osób, nie licząc sąsiednich osiedli gdzie można naliczyć kolejne 700 osób, z czego zapewne połowa to dzieci. Należy dodać, że kolejne osiedle jest w trakcie budowy, gdzie zapewne wprowadzą się kolejne młode małżeństwa z dziećmi.

  Te dzieci zaczynają być coraz starsze i samodzielnie przechodzą przez przejście dla pieszych idąc do Szkoły nr 6, które jest b. niebezpieczne ze względu na rozpędzone w tym miejscu samochody.

  Jeszcze raz ponownie zwracamy się z prośbą o budowę sygnalizacji świetlnej zanim któreś z dzieci ulegnie wypadkowi śmiertelnemu.

  Pozdrawiamy.
  (Wspólnota Mieszkaniowa Nad Świdrem, 29.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Odpowiadając na Państwa wystąpienie uprzejmie informuję, że projekt budżetu Powiatu na rok 2015 będzie przygotowywany w terminie do 15 listopada bieżącego roku. Na chwilę obecną nie wiemy, jakimi środkami finansowymi będziemy dysponować na drogi powiatowe. Na pewno Zarząd Powiatu i Zarząd Dróg Powiatowych będą brali pod uwagę Państwa wystąpienie tj. budowę sygnalizacji świetlnej przy osiedlu Kraszewskiego i analizowali możliwości finansowe realizacji w/w zadania w przyszłym roku.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Zaniepokoiła mnie sprawa Pana Tomasza dotycząca budowy szkoły na ul.
  Pułaskiego. Przejrzałem plany budowy z dokumentacji przetargowej. Mam
  pytanie do Pani Starosty w sprawie nadzoru. Kto zatwierdził plany architektoniczne bez dostosowania budynku dla osób niepełnosprawnych (brak windy), wiedząc że w szkole uczą się osoby z dysfunkcjami ruchowymi? Ponadto kto w tych czasach buduje budynek bez klimatyzacji?

  Budując nowy budynek można było pomyśleć też np. o szatniach dla dzieci z natryskami (uczniowie mają aż 3 h wychowania fizycznego).

  Pozdrawiam.
  (Marcin, 27.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Powiat Otwocki nie buduje szkoły, lecz rozbudowuje o warsztaty. Zawsze z uwagą i dużym szacunkiem "wsłuchuję" się w głosy mieszkańców i w pełni zgadzam się, że potrzeby są ogromne. Przydałaby się hala sportowa. Wszystko, niestety, zależy od środków inwestycyjnych. Powolutku. Małymi kroczkami.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowna Pani Starosto

  W związku z sygnałami o zbliżaniu się wieku emerytalnego naczelnika Otwockiego PINB, chciałbym zapytać czy przewiduje Pani rozpisanie konkursu na to stanowisko?

  Z tego, co wiem w ostatnich miesiącach obecny Naczelnik zmaga się z licznymi dolegliwościami zdrowotnymi, co świadczyć może, iż zarówno wiek jak i wyczerpanie nerwową pracą zaczyna silnie ograniczać jego udział w pracy inspektoratu. Może to już rzeczywiście czas, aby wreszcie odpoczął on od tej "ciężkiej" i "niewdzięcznej" pracy.

  Pozdrawiam.
  (Dawid, 22.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Tak, będzie rozpisany konkurs na Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

  Powodem rotacji w Inspektoracie są przyczyny ekonomiczne. Jak Pan zapewne wie są to zadania zlecone. Za sprawy merytoryczne i finansowe odpowiada Wojewoda. Moim głównym celem jest zwiększenie ilości etatów w Inspektoracie, ale jak dotąd nie uzyskał aprobaty u Wojewody. Skarb Państwa też ma ograniczone środki na prowadzenie administracji.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Proszę o zapoznanie się z moim pytaniem do Burmistrza Karczewa i wyjaśnieniem błędów, które popełnili Pani pracownicy, jak również o informacje jakie konsekwencje ponieśli?

  Pozdrawiam.
  (Piotr, 21.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Bardzo szanuję i podoba mi się Pana dociekliwość w sprawie budowy drogi gminnej-przedłużenie ulicy Kusocińskiego, fragmentu ulic: Kwiatowej, Trzaskowskich i Karczówek w Karczewie. Szkoda, że większa ilość mieszkańców nie próbuje dochodzić, jak w rzeczywistości wygląda ta sprawa, o której mowa powyżej, jak i wiele, wiele innych spraw dotyczących gminy, wówczas wiedza społeczeństwa byłaby autentyczna i dużo większa.

  A tak jest Pana pytanie i jest bardzo szybka i jednoznaczna odpowiedź Pana Burmistrza w tej sprawie. Winnych wskazał. Ja na obecną chwilę nie jestem wstanie w tak jednoznaczny sposób odpowiedzieć na Pana pytanie i rozwiać wątpliwości. Dlatego też posiłkując się Kodeksem Postępowania Administracyjnego, a konkretnie art. 36 paragraf 1 uprzejmie Pana informuję, że w terminie dwóch miesięcy od daty zamieszczenia mojej odpowiedzi ustosunkuję się do Pańskich pytań.
  Uzasadnienie jest następujące, potrzeba nam więcej czasu na przeanalizowanie wywodów zawartych w decyzji.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Mam pytanie: na jakim etapie jest nowa inwestycja mostowa (most drogowy) na rzece Świder obok mostu kolejowego?

  Pozdrawiam.
  (Paweł, 20.05.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Inwestycja mostowa (most drogowy) przedłużenie ulicy Jana Pawła II w kierunku Józefowa, niestety wszystko na to wskazuje, że w roku bieżącym nie będzie realizowana. Mało tego nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy w ogóle będzie realizowana. Z tego, co wiem, na w/w zadanie w budżetach samorządów Józefowa i Otwocka nie ma żadnych środków. Powiat przeznaczył kwotę 300 tyś. zł., co jest oczywiście dużo, dużo za mało, aby rozpocząć proces inwestycyjny o kosztach 30 mln.zł. Na chwilę obecną mamy dokumentację, uzgodnienia, być może pojawią się jakieś środki unijne w latach 2014-2020, między innymi na takie zadania, wtedy widzę szanse na wybudowanie mostu.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki