Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Zdrowie)
    Szanowna Pani Starosto

    Mam pytanie: ile zarabia Dyrektor Szpitala Powiatowego w Otwocku?

    Pozdrawiam.
    (Zygmunt, 16.04.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Wysokość miesięcznego wynagrodzenia dla Dyrektora ZPZOZ w Otwocku (przy ul. Batorego, określonego mianem szpitala powiatowego), z tytułu zarządzania szpitalem, wynosi (brutto) czterokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysków w czwartym kwartale roku poprzedzającego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, co wynika z kontraktu menedżerskiego.

    Z up. Starosty

    Zbigniew Rak
    Sekretarz Powiatu
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Przed wyborami samorządowymi powiat wykonał ok.100 metrów ul. Kąckiej obiecując iż w kolejnych latach będzie inwestycję sukcesywnie kontynuował w miarę możliwości finansowych z własnych środków.Czy powiat nadal zamierza asfaltować przedmiotową drogę czy też była to tylko przedwyborcza obietnica. Kiedy możemy się spodziewać wyasfaltowania Kąckiej do ul. Dębowej.

    Pozdrawiam.
    (Andrzej, 13.04.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W roku 2012 w budżecie Powiatu nie są przyjęte środki na asfaltowanie drogi w ulicy Kąckiej. Niestety, środki finansowe są zmniejszone na bieżące utrzymanie dróg o 200 tys. zł. Z przykrością stwierdzam, że realizacja zadania, o które Pan pyta musi być przełożone na lata następne.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Powrócę do tematu drogi powiatowej przebiegającej przez wieś Izabela. Rozumiem, że w budżecie na ten rok nie ma i nie będzie pieniędzy, ale czy są starania, być może naszych radnych o to, aby wpisać to w budżet na rok następny i w końcu zrobić te drogę?

    Nie wiedzieć czemu droga jest powiatowa nie gminna, choć na pewno nie spełnia norm powiatowej. Przeprowadzane wyrównywanie jej jest niewystarczające, bo jest za rzadko. Mało tego nie jest wykonywane rzetelnie i dokładnie, pozostają tak samo dziury, a te głębokie w ogóle nie są niwelowane. Ponadto to wyrównywanie jest przeprowadzane często do połowy wsi, a co dalej. Podczas wyrównywania po zimie wysypano w okolicach numeru 8 dość duża ilość kamieni - klińca chyba, które to kamienie zapadły się w ziemie i teraz wystają ostrymi końcami.

    Jak długo jeszcze będziemy znosić uporczywy kurz i ciągłe naprawy aut. Co my jako mieszkańcy wsi możemy zrobić oprócz monitów, które są już od 30 lat w tej sprawie. Pani Wójt i poprzednicy zachęcają do płacenia podatków w miejscu zamieszkania - ja osobiście tak właśnie czynie i co z tego wynika - dotychczas nic.

    Pozdrawiam.
    (Ania, 12.04.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Starania radnych powiatowych z gminy Wiązowna w sprawie wykonania drogi przez wieś Izabelę dotyczyły tego roku budżetowego, jak i wcześniejszych lat, czego dowodem jest wykonanie pewnej części drogi od strony Duchnowa do Gór Warszawskich. Starania o wprowadzenie przedmiotowej drogi do zadań powiatu na rok 2013 rozpoczną się nie wcześniej niż w miesiącu wrześniu.

    Obecnie posiadamy bardzo małe środki na bieżące utrzymanie dróg. W stosunku do roku ubiegłego jest to o 200 tyś. zł mniej. Nie potrafię na dzień dzisiejszy odpowiedzieć, kiedy się Pani i mieszkańców udręka związana z drogą skończy. Prognozy finansowe dla powiatu nie są optymistyczne. Dlatego też będziemy starali się, jak najwcześniej wyrównać drogę, podsypać tłuczniem, w miarę posiadania środków finansowych.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Zwracam się do Pani z pytaniem: czy powiat planuje wyłożenie kostką brukową lub wyasfaltowanie drogi w Boryszewie na odcinku należącym do powiatu? Jeśli tak, to kiedy to może nastąpić?

    Pozdrawiam.
    (Andrzej, 07.04.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Na zadane pytanie niestety nasza odpowiedź jest negatywna. W budżecie Powiatu na rok 2012 zadania, o które Pan pyta nie ma. Wykonanie prac, o których mowa będzie możliwa z chwilą przyjęcia zadania na rok 2013. Prace nad nowym budżetem przyszłorocznym rozpoczną się nie wcześniej niż we wrześniu bieżącego roku.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Urząd)
    Szanowna Pani Starosto

    Chciałbym się dowiedzieć ile wynosi okres oczekiwania na wydanie prawa jazdy? Czy istnieje możliwość poinformowania mnie przez starostwo o możliwości odbioru dokumentu?

    Pozdrawiam.
    (Arek, 01.04.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy w tej chwili wynosi ok. 3 tygodni od zdania egzaminu, jeśli w dokumentach podał Pan numer swojego telefonu to zostanie przesłana SMS informacja przez PWPW o gotowym do odbioru prawie jazdy, natomiast jeśli nie to musi Pan się dowiadywać sam w Wydziale Komunikacji tut. Starostwa, ewentualnie telefonicznie pod nr 22 778-1-354.

    Z up. Starosty

    Helena Pokorska
    Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Jestem mieszkanką Wiązowny, a pracuję w Otwocku (Mlądzu). Najbliższą drogą dojazdu do pracy jest ulica Wiązowska i Mostowa. Ulica Mostowa jest od kilku tygodni zamknięta. Nie wiem dlaczego, ponieważ nic się tam nie dzieje. Nikt nic nie robi, a zakaz wjazdu jest. Siłą rzeczy aby dojechać do pracy muszę codziennie pokonywać dodatkowe 25 km, co nie ukrywam dodatkowo obciąża mój budżet domowy. Czy Państwo mają informację na ten temat? Czy planowany jest remont ulicy? Kiedy zniknie zakaz wjazdu na ulicę Mostową?

    Pozdrawiam.
    (Anna, 23.03.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    W odpowiedzi na Pani zapytanie, uprzejmie informuję, że ulica Mostowa jest drogą gminy Otwock, zaś ulica Wiązowska jest ulicą gminy Wiązowna. Starostwo Powiatowe w Otwocku posiada na ten temat informację, gdyż Powiatowy Inżynier Ruchu Drogowego, na czas remontu ulicy Wiązowskiej, zatwierdził czasową organizację ruchu. Przywrócenie starej organizacji ruchu powinno nastąpić do końca maja br. Oczywiście, można przywrócić starą organizację ruchu wcześniej, zależy to tylko i wyłącznie od inwestora (Gmina Wiązowna).

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Inne)
    Szanowna Pani Starosto

    Proszę o spis dokumentów, jakie trzeba złożyć w Starostwie, aby otrzymać zezwolenie na budowę instalacji gazowej w budynku mieszkalnym?

    Pozdrawiam.
    (Agnieszka, 29.02.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    W odpowiedzi na e-mailla z dnia 29 lutego 2012 roku uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami), do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć: cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami), aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

    Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych. Projekt budowlany powinien zawierać:

    1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na
    aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;

    2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) - również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych;

    3) stosownie do potrzeb:
    a) oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu
    dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach
    przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych,
    gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych,
    b) oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia
    działki z drogą publiczną zgodnie z przepisami o drogach publicznych;

    4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych. Zgodnie z art. 35 ust. 1 przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza:

    1) zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego
    planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;

    2) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z
    przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;

    3) kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt. 1b, a także zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy Prawo budowlane,

    4) wykonanie - w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu,
    także sprawdzenie projektu - przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu - lub jego sprawdzenia - zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7.

    W razie stwierdzenia wskazanych wyżej braków nieprawidłowości, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Z kolei w przypadku spełnienia tychże wymagań właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jednocześnie należy zauważyć, iż w przypadku wskazanej w mailu budowy wewnętrznej instalacji gazowej nie wymaga się decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

    Z up. Starosty

    Mariusz Rombel
    Wydział Architektury i Budownictwa
  • Pytanie: (kategoria: Inne)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy jest prawdą, że na terenach wiejskich gminy Karczew zostanie uruchomiona nowa komunikacja autobusowa?

    Pozdrawiam.
    (Wojciech, 21.02.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w ostatnim czasie /do 22.02.2012 r./ do Starostwa Powiatowego w Otwocku nie wpłynął żaden wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na nowe linie, w tym w gminie Karczew. O dokładniejsze informacje proszę zwrócić się do Burmistrza Karczewa, być może gmina Karczew prowadzi jakieś działania w tej sprawie.

    Z up. Starosty

    Helena Pokorska
    Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu
  • Pytanie: (kategoria: Inne)
    Szanowna Pani Starosto

    Uprzejmie proszę o informację na temat możliwości organizacji prac interwencyjnych przez Starostwo Powiatowe.

    Pozdrawiam.
    (Ewa, 17.02.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Starostwo Powiatowe w Otwocku planuję zorganizować w roku bieżącym pracę interwencyjne i staże dla młodych bezrobotnych z terenu powiatu. Decyzję, co do terminu rozpoczęcia prac interwencyjnych oraz liczby przyjętych na nie osób bezrobotnych podejmować będzie Powiatowy Urząd Pracy w Otwocku po decyzji Powiatowej Rady Zatrudnienia odnośnie podziału środków przyznanych na aktywizację osób bezrobotnych.

    Jeśli jest Pani zainteresowana odbyciem prac interwencyjnych w Starostwie, proszę o przesłanie swojego CV na adres kadry@powiat-otwocki.pl. Z uwagi jednak na dużą liczbę chętnych, nie możemy zagwarantować możliwości przyjęcia Pani w najbliższym terminie.

    Z up. Starosty

    Marcin Sierpiński
    Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Chciałabym dowiedzieć się czy szkoła nauki jazdy Mega - Jazda.pl to wiarygodna szkoła jazdy?

    Pozdrawiam.
    (Ewa, 12.02.2012 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że w rejestrze Ośrodków Szkolenia Kierowców Starostwa Powiatowego w Otwocku nie figuruje ośrodek o nazwie "Mega-Jazda". Z takim pytaniem proszę zwrócić się do Wydziału Komunikacji Urzędu Dzielnicy Warszawa Śródmieście.

    Z up. Starosty

    Helena Pokorska
    Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu