Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
  • Pytanie: (kategoria: Komunikacja)
    Szanowna Pani Starosto

    Piszę ponieważ dwa lata temu zdawałam na prawo jazdy (3 razy). Obecnie chciałabym ponownie przystąpić do egzaminu, ale ośrodek WORD Warszawa oddział na Bródnie skierował mnie do starostwa, aby urząd wysłał ponownie moje dokumenty w celu ponownej aktywności mnie jako kandydatki do egzaminowania. Chciałam się dowiedzieć do kogo miałabym się skierować w tej sprawie i czy ewentualnie istnieje szansa załatwienia tej sprawy bez osobistego kontaktu?

    Pozdrawiam.
    (Paulina, 01.08.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    W celu weryfikacji danych osobowych prosimy o podanie nr PESEL bądź prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Komunikacji (prawa jazdy) pod nr 22 778 1 383. Po weryfikacji odpiszemy czy dokumenty będą w tutejszym Urzędzie. Jeśli dokumenty będą w tutejszym Urzędzie będzie możliwość złożenia podania na kancelarię tutejszego Urzędu lub wysłania go pocztą (Starostwo Powiatowe w Otwocku, ul. Górna 13, 05-400 Otwock) z prośbą o przesłanie dokumentów do wybranego WORDu.

    Z up. Starosty

    Dorota Pawlikowska
    Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Otwocku
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Pan Starosta Pszonka tak pięknie opisywał systemy odwodnienia ulic Batorego i Kraszewskiego. Właśnie dotarłem do domu a ze mną moje auto na lawecie, gdyż nie udało się pokonać rozlewiska i samochód został zalany! Co więcej, nie było w ogóle możliwości dojazdu do centrum Otwocka: na ulicy Wawerskiej jezioro, w Świdrze ogromne rozlewisko, na Narutowicza rwący potok a na wspomnianej Kraszewskiego (świeżo zmodernizowanej) istny zalew! Wszystkie te powiatowe ulice to istna kpina. To żałosne, że w XXI wieku każdorazowo po opadach deszczu nie można się dostać do centrum swojego miasta! Jednak zupełnie nie rozumiem faktu, że niedawno zmodernizowane ulice Kraszewskiego i Batorego są jednocześnie największymi kałużami w mieście - gdzie był inspektor nadzoru, kto odbierał i zatwierdzał zaawansowania oraz protokoły odbioru? Nawet jeśli ulice nie są jeszcze w całości odebrane to z góry wiadomo (znając miejscowe realia), że ww. usterki nie zostaną usunięte. Po za tym gołym okiem widać, że nawierzchnia jest pofalowana jak fale Dunaju, co nie wróży dobrze jej przyszłości (tu kłania się skandalicznie krótki okres gwarancji podpisany na umowie). To wszystko oraz pisząc wprost żałosne tzw. "doraźne remonty nawierzchni" przeprowadzane przez ZDP (łaty, które wystają po 20 cm nad nawierzchnie są gorsze od dziur!) sprawiają, że podczas kadencji Pani Starosty degeneracja otwockich ulic powiatowych znacznie się pogłębiła a a z górnolotnych zapowiedzi o poprawie stanu dróg nie zostało nic! Jestem totalnie rozczarowany działaniami starostwa oraz ZDP, ponieważ mimo całkowitego mojego zrozumienia ograniczonego budżetu na drogi powiatowe, zatrważająca jest jakość wykonywanych prac! Czy jeżeli udało się znaleźć fundusze na realizację danego remontu to nie można przeprowadzić go odpowiednio? Obowiązkiem powiatu jest nadzór nad działaniami ZDP, które tylko pogłębiają krytyczny stan otwockich ulic. Bardzo proszę w imieniu swoim oraz pewnie większości mieszkańców naszego powiatu o wdrożenie natychmiastowych działań mających na celu poprawę tej beznadziejnej sytuacji.

    Pozdrawiam.
    (Sebastian, 27.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Przykro mi, że nie udało się pokonać kałuży autem. Musi Pan zrozumieć, że dopóki w mieście Otwock nie będzie kanalizacji burzowej doputy będziemy pokonywać kałuże. Ale przy tak intensywnych opadach jakie ostatnio wystąpiły i burzowiec by nie pomógł. W gminie Wiązowna na skutek podtopień zalało ok. 300 ha i 50 domów. Panie Sebastianie pisze Pan cytuję: "podczas kadencji Pani Starosty degradacja otwockich ulic powiatowych znacznie się pogłębiła" jest to nieuczciwe. Starostą jestem od siedmiu miesięcy, drogi są niedoinwestowane od kiedy powołano do życia starostwa. Sytuacja szybko się nie zmieni, ponieważ środki finansowe jakimi dysponujemy są kroplą wody w morzu potrzeb.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji jakie dokumenty należy dołączyć do zgłoszenia przebudowy sieci gazowej wraz ze stacją redukcyjno-pomiarową?

    Pozdrawiam.
    (Monika, 25.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    W związku z mailem z dnia 25 lipca 2011 roku, uprzejmie informuję, iż na wskazane roboty budowlane należy uzyskać pozwolenie na budowę. Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami), do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć: cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami), aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych. Projekt budowlany powinien zawierać:

    1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;
    2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami) - również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych;
    3) stosownie do potrzeb:
    a) oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych,
    b) oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną zgodnie z przepisami o drogach publicznych;
    4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.

    Zgodnie z art. 35 ust. 1 przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza:
    1) zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
    2) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;
    3) kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt. 1b, a także zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy Prawo budowlane,
    4) wykonanie - w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu, także sprawdzenie projektu - przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu - lub jego sprawdzenia - zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7.

    W razie stwierdzenia wskazanych wyżej braków nieprawidłowości, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Z kolei w przypadku spełnienia tychże wymagań właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Zdrowie)
    Szanowna Pani Starosto

    Dlaczego do Przychodni Zdrowia przy Armii Krajowej nie można się dodzwonić, aby zamówić wizytę? Taki stan trwa od dłuższego czasu i niezależnie od pory dnia.

    Pozdrawiam.
    (Karolina, 25.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Do przychodni w Otwocku ul. Armii Krajowej 3 można się dodzwonić. Telefony są trzy: (22) 779-28-84, (22) 779-28-84, (22) 778-12-00 i są czynne. Codziennie rano w rejestracji są dwie panie z których jedna obsługuje telefony. Dzwoni bardzo dużo osób po numerki na telefon, zamawiające wizyty domowe, w celu uzyskania informacji. trzeba wykazać trochę cierpliwości i poczekac na podniesienie słuchawki. Po południu w rejestracji jest jedna osoba, która jest przy okienku, przyjmuje telefony a czasem musi wyjść do gabinetu lekarza. Telefony mamy wszyscy, a czasami więcej niż jeden. Dzwoni dużo osób, a po drugiej przyjmuje je jedna osoba. Proszę o wyrozumiałość.

    Z up. Starosty

    Irena Siembab
    Kierownik Lecznictwa Otwartego w Zp ZOZ w Otwocku
  • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
    Szanowna Pani Starosto

    W związku z budową kanalizacji w gminie Kołbiel chciałbym się dowiedzieć, czy w bieżącym roku lub następnym ruszy powyższa inwestycja w miejscowościach: Rudno i Borków? Bowiem według planu inwestycyjnego gminy na najbliższe lata budowa kanalizacji w przywołanych miejscowościach ma się zamknąć w cezurze 2011-2012. A jeśli ta inwestycja jednak będzie musiała być przesunięta w czasie to jakie są tego przyczyny?

    Pozdrawiam.
    (Artur Zawadka, 19.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Te pytania proszę skierować do Wójta Gminy Kołbiel.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Zażalenia)
    Szanowna Pani Starosto

    Dlaczego do starostwa nie można się dodzwonić? Jeżeli nie chcę wybrać numeru tonowo - moja sprawa nie dotyczy żadnego z opisanych w nagraniu wydziałów - nikt nie raczy podnieść słuchawki - konkretnie 19.07.2011 - godz. 10.10-10.26. Jakość pracy - jak w PRL.

    Pozdrawiam.
    (Mariusz, 19.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Przepraszam za utrudnienia w dodzwonieniu się do Kancelarii Starostwa. Było to spowodowane tym, że trwa sezon urlopowy i w kancelarii znajdowała się tylko jedna osoba, która w tym samym czasie musiała odbierać telefony, przyjmować interesantów i wykonywać swoje pozostałe obowiązki. W ostatnim czasie mieliśmy problemy z centralą. Jest nowa i nie została odpowiednio skonfigurowana, tzn, nie było słychać sygnału „zajętości”. Udało nam się już rozwiązać ten problem. Przypominam, iż na naszej stronie internetowej www.powiat-otwocki.pl znajduje się wykaz wszystkich wydziałów i bezpośrednie telefony do nich. Jeszcze raz serdecznie przepraszam za wady techniczne i dziękuję za zwrócenie uwagi na ten ważny problem.

    Z up. Starosty

    Janusz Budny
    Członek Zarządu Powiatu
  • Pytanie: (kategoria: Komunikacja)
    Szanowna Pani Starosto

    Zwracam się z zapytaniem, na jakiej zasadzie koparki samojezdne, z łyżką z tyłu i lemieszem do spychania z przodu są dopuszczalne do ruchu po drogach publicznych? Urządzenia te, bo funkcja jezdna nie jest raczej ich zasadniczą funkcją i pojazdami ich nazwać chyba nie można, poruszają się zwykle z prędkością 20-30 km/h dławiąc ruch na i tak zatłoczonych drogach i ulicach, poza tym posiadają niebezpieczne i nie oznakowane elementy z tyłu i z przodu, brak tablic rejestracyjnych oraz brak lub niewidoczne na łukach oświetlenie, co powoduje, że często zmieniają pas ruchu bez dostatecznego zasygnalizowania tego manewru zajeżdżając drogę pojazdom poruszającym się ze znacznie większą prędkością. Gdy zapytałem o to policję, to zostałem odesłany właśnie do starostwa, którego wydziały dopuszczają pojazdy do ruchu.

    Pozdrawiam.
    (Jecek, 15.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    W Pana pytaniach zawarta jest istotna odpowiedź. Pojazdy, które Pan opisuje nie posiadają tablic rejestracyjnych, a więc są dopuszczalne do ruchu. Rejestrujemy pojazdy posiadające homologację dopuszczalną do poruszania się po drogach publicznych.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Dotyczy to drogi: Piastowa.

    Pozdrawiam.
    (Michał, 12.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Droga Piastowa w Otwocku jest drogą gminną. Wobec powyższego, w sprawie jej modernizacji powinien Pan zwrócić się do Prezydenta Miasta Otwocka.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Inne)
    Szanowna Pani Starosto

    Czy łączenie klasy drugiej i trzeciej razem jest zgodne z prawem?

    Pozdrawiam.
    (Aśka, 12.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowna Pani

    Odpowiedź brzmi: TAK. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r., Nr 61, poz. 624 z późń. zm.). Jak wynika z treści załącznika II par. 5 pkt. 7 podanego powyżej rozporządzenia w szkołach działających w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych, w tym połączenie zajęć prowadzonych w oddziale przedszkolnym dla dzieci 6-letnich i zajęć prowadzonych w klasie I. Dodatkowo zgodnie z przepisem § 3 ust. 12 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142), jeśli w szkole organizowane jest nauczanie w
    klasach łączonych, dyrektor szkoły dostosowuje odpowiednio ramowy plan nauczania, z uwzględnieniem możliwości pełnej realizacji przyjętych programów.

    Z poważaniem,

    Bogumiła Więckowska
    Starosta Otwocki
  • Pytanie: (kategoria: Drogi)
    Szanowna Pani Starosto

    Chciałbym się dowiedzieć do kogo mogę zwrócić się z podaniem o modernizację drogi podjazdowej do gospodarstwa w centrum Otwocka?

    Pozdrawiam.
    (Michał, 10.07.2011 r.)
    Foto
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie

    Proszę o podanie konkretnej nazwy ulicy powiatowej lub gminnej gdzie położona jest Pańska nieruchomość. Dopiero wtedy będę mógł Panu pomóc w przedmiotowej sprawie.

    Z poważaniem,

    Mirosław Pszonka
    Wicestarosta Otwocki