Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Mam pytanie: czy nie lepszą i tańszą inwestycją było by zrobienie ronda na ulicy Świderskiej z Westerplatte w Karczewie?

  Z tego co wyczytałam, to droga na ulicy Świderskiej należy do dróg powiatowych i ponoć planowana jest tam sygnalizacja świetlna. Proszę o odpowiedź czy nie lepszym rozwiązaniem było by rondo.

  Pozdrawiam
  (Beata, 27.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że rozważania czy wykonać sygnalizację świetlną czy też rondo na w/w skrzyżowaniu były prowadzone zanim przyjęliśmy zadanie do budżetu Powiatu na rok 2014.

  Otóż za wykonaniem sygnalizacji świetlnej przeważały następujące argumenty:
  -brak miejsca na rondo z wyspą centralną (najazdowe ronda naszym zdaniem nie do końca zdają egzamin),
  -dużo wyższe koszty związane z budową ronda.

  W związku z powyższym została podjęta decyzja o budowie sygnalizacji świetlnej.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  W ostatnich miesiącach widać bardzo duże zmiany, jakie zachodzą w naszym powiecie, a mianowicie są budowane ścieżki rowerowe. Jestem kierowcą i cieszę się że, małymi krokami prowadzone są prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. My kierowcy może nie jesteśmy święci na drodze i nasza kultura zachowania na drodze wymaga dużo do życzenia, ale chciałabym zwrócić uwagę na zachowanie się rowerzystów na drodze i przejściach dla pieszych, na niestosowanie się rowerzystów do przepisów i przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, gdzie nie ma znaku informacyjnego o ścieżce rowerowej. Chciałabym zwrócić uwagę na niekorzystanie ze ścieżki rowerowej przez rowerzystę, gdy jest ona wzdłuż drogi. Ostatnio widziałam na ul. Batorego w Otwocku (vis a vis szpitala w stronę Biedronki) pewną mamę, która jechała rowerem obok dziecka zasłaniając je swoim rowerem, utrudniając ruch kierowcom pomimo, że 2 metry od drogi jest ścieżka rowerowa. Rozumiem, że zmieniły się przepisy dające większe uprawnienia rowerzystom, ale odnoszę wrażenie, że niektórzy zachowują się jak święte krowy i są nietykalni. Miałam również sytuację, w której młoda dziewczyna z impetem wjechała na przejście dla pieszych nawet nie zwalniając, ani się rozglądając czy coś jedzie czy nie. Całe szczęście, że zatrzymałam się w tym miejscu, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Takie sytuacje są nagminne w naszym powiecie, gdyż nie tylko ja miałam taka sytuację.

  Chciałabym, żeby władze zwróciły uwagę na rowerzystów oraz żeby Policja zwróciła uwagę na ich zachowanie i egzekwowała przestrzeganie przez rowerzystów prawa ruchu drogowego. Bo jakby nie było, to zawsze będzie wina kierowcy. Tylko, że kierowca ma większe szanse w zderzeniu z rowerzystą.

  Pozdrawiam.
  (Genowefa, 26.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Zgadzam się z Panią w zupełności. Codziennie będąc kierowcą obserwuję wykroczenia rowerzystów. Proszę zauważyć, że ścieżek rowerowych w powiecie otwockim są dziesiątki kilometrów. Policja nie jest w stanie w jednym czasie patrolować wszystkich. Zatem brak kultury niektórych cyklistów będziemy obserwować jeszcze długo. Tym niemniej przekażę Pani uwagi Komendantowi Policji w Otwocku.

  Z poważaniem

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Ponawiam moje pytanie, na które jeszcze nie dostałam odpowiedzi a wysyłałam je 23.06.2014 r.: Chciałabym się dowiedzieć czy kiedykolwiek powstanie jakaś ścieżka rowerowa z Otwocka do gminy Celestynów? Jazda rowerem drogą ze Starej Wsi do samego Śródborowa jest bardzo niebezpieczna i sądzę, że należałoby coś z tym zrobić.

  Pozdrawiam.
  (Karolina, 26.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Na wstępie przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi. Sprawa ścieżki rowerowej z Otwocka do Celestynowa przedstawia się następująco. Można śmiało powiedzieć, że cała droga od POL-HOT-u w kierunku Celestynowa wymaga przebudowy. Aby rozpocząć częściową realizację tego zadania Zarząd Powiatu zdecydował, że musimy wesprzeć się środkami zewnętrznymi, gdyż nas jako samorząd powiatowy niestety nie stać na jego realizację.

  Stąd została podjęta decyzja o wystąpieniu w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - o dofinansowanie.

  Realizacja zadania Etap III kosztowałby około 3.000.000,00 zł. Montaż finansowy przedstawiłby się następująco: środki z NPPDL - 1.500.000,00 zł, środki gminy Celestynów - 750.000 zł, środki Powiatu - 750.000 zł.

  Przebudowa drogi z Otwocka do Celestynowa obejmowałaby, oczywiście, budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Tylko otrzymanie wsparcia finansowego, o którym mowa powyżej umożliwi w roku 2015 realizację tego zadania.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Interesuje mnie sieć wodociągowa na ul.Werbeny w Józefowie. Jest to ulica graniczna między Warszawą a Józefowem. Ciekawa jestem , czy na całej ulicy doczekamy się kanalizacji i kiedy to, chociaż w przybliżeniu nastąpi? Taka sieć już na części ulicy istnieje - od ul. Włókienniczej do Borsuczej. A dalej do ul.Nadwiślańskiej nie ma. Od czego to zależy, żeby była dla wszystkich mieszkańców ulicy Werbeny, a nie tylko dla niektórych?

  Pozdrawiam
  (Lucyna, 26.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Powiat Otwocki nie buduje sieci wodociągowej. Jest to kompetencja Miasta Józefowa. Proszę to pytanie zadać Burmistrzowi.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Ogłoszono termin wyborów - czy będzie Pani Starosta ubiegać się o reelekcję?

  Pozdrawiam.
  (Rafał, 22.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Nie ma bezpośrednich wyborów na Starostę. Zatem wszystko zależy od ilości objętych mandatów przez poszczególne komitety wyborcze. Będę startowała w wyborach do Rady Powiatu.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Kultura)
  Szanowna Pani Starosto

  Co dalej z rujnującym się byłym Teatrem im. Jaracza ???

  Jeszcze trochę i zacznie straszyć. A obok sąd, przychodnia zdrowia i ratusz.

  Pozdrawiam
  (Michał, 14.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Proszę zadać to pytanie Prezydentowi Miasta Otwocka. Teatr należy do miasta Otwock.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Jestem mieszkanką Powiatu Otwockiego. Interesuje mnie oświadczenie majątkowe kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu. Wśród wymienionych nazwisk nie znalazłam oświadczenia majątkowego Kierownika Samodzielnego Biura Promocji i Kultury, Anny Marii Rosłaniec.

  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej sprawy i odpowiedź, dlaczego nie ma oświadczenia tej osoby (czy wynika to z jakiegoś odrębnego przepisu stworzonego specjalnie dla niej?).

  Z poważaniem,
  Janina Kowalska
  (Janina, 10.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Wyjaśniam, iż obowiązek składania oświadczeń majątkowych nałożony na osoby pełniące funkcje publiczne w samorządzie powiatowym określa art. 25c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 z późn. zm.).

  Do osób zobowiązanych należą: radny, członek zarządu powiatu, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu starosty.

  Samodzielne Biuro Kultury i Promocji nie jest jednostką organizacyjną Powiatu Otwockiego, lecz jest częścią - komórką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Otwocku. Tym samym z racji tej funkcji wskazana osoba nie podlega takiemu obowiązkowi. Także Kierownik Samodzielnego Biura Kultury i Promocji nie wydaje decyzji administracyjnych w imieniu Starosty, dlatego też nie ma obowiązku składania takiego oświadczenia majątkowego i dlatego nie ma publikacji takiego oświadczenia na BIP.

  Z up. Starosty

  Zbigniew Rak
  Sekretarz Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Ostatnio coraz częściej słychać o patologiach w rodzinach zastępczych i innych sposobach organizowania pomocy dla dzieci. Czy prowadzone są kontrole takich rodzin w naszym powiecie? Czy Zarząd kontroluje PCPR, które kontroluje rodziny? Czy jest Pani przekonana, że w tych sprawach w powiecie jest wzorowo?

  Pozdrawiam.
  (Krystyna, 07.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Wszystkie formy pieczy zastępczej są objęte kontrolą wewnętrzną i kontrolami zewnętrznymi z różnych instytucji. W czasie mojej kadencji nie zgłaszano uwag.

  Jako jeden z nielicznych powiatów w Polsce system pieczy zastępczej zreformowaliśmy, likwidując domy dziecka, a zastępując je 14 - osobowymi domami dla dzieci. Jest taniej, prościej i przejrzyściej. Przede wszystkim skorzystały na tym dzieci.

  Czy wszędzie jest wzorowo? Zawsze można lepiej. Każda rodzina ma z urzędu swojego opiekuna. Pracownicy PCPR cały czas czuwają i monitorują wychowanie dzieci. Pani Krysiu dziękuję za troskę.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy ktoś mógłby wreszcie zająć się parkującymi samochodami na chodniku na ulicy Hożej po stronie sklepu samochodowego? Stoi tam zakaz parkowania, ale kierowcy od lat nic sobie z tego nie robią. Przyjeżdżała parę razy policja i straż, i to wszystko. Może trzeba postawić tam słupki?

  W tej chwili trwa tu budowa ścieżki rowerowej, a wszystkie auta parkują na chodniku po stronie sklepu. Wbrew zakazowi.

  Pozdrawiam.
  (Michał, 05.08.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  W zaistniałej sytuacji Pana wystąpienie celem egzekwowania przepisów przekażemy Policji oraz Straży Miejskiej.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Widzę coraz więcej zmian, które cieszą. Informacje na stronach internetowych miasta o różnych wydarzeniach, pojawiające się przed planowanym terminem. Do tej pory często dowiadywałam się o imprezach już po fakcie. Remonty, modernizacje chodników i ciągów rowerowo-pieszych, utwardzanie dróg i parkingów, zagospodarowana plaża miejska. Brawo! Ponieważ jest jeszcze mnóstwo do zrobienia, życzę wytrwałości.

  Pozdrawiam.
  (Elżbieta, 31.07.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Ja też się cieszę, że miasto Otwock pięknieje.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki