Odpowiedź:
Szanowny Panie
Uprzejmie informuję, iż zgodnie obowiązującymi przepisami tj. ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. 2014 poz. 600. z póz zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o kierowanie pojazdami (Dz. U. z 2014, poz. 949) w przypadku nasuwających zastrzeżeń, co do stanu zdrowia kierowcy, starosta wydaje decyzję o skierowaniu tegoż kierowcy na badania lekarskie przeprowadzone w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.
Przepisy, te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez czuwanie nad tym, by osoby mające uprawnienia do kierowania pojazdami miały wymaganą sprawność nie tylko w chwili ubiegania się o uprawnienia, ale także w okresie późniejszym, kiedy już z tych uprawnień korzystają. Jednak, aby starosta mógł skierować kierowcę na badania lekarskie, o których mowa w/w cytowanych przepisach, powinien posiadać wiarygodną i uzasadnioną informację, że stan zdrowia kierowcy uniemożliwia kierowanie pojazdem.
Podstawa wydania decyzji przez starostę o skierowaniu kierowcy na badania lekarskie jest zawarta w art.99 wyżej cytowanej ustawy o kierujących pojazdami. Artykuł ten stanowi, iż Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na:
1) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w formie egzaminu państwowego, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do ich kwalifikacji;
2) badanie lekarskie, jeżeli:
a) kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
b) istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia;
3) badanie psychologiczne w zakresie Psychologii Transportu, jeżeli:
a) kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
b) przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego,
c) w okresie próbnym popełniła dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
d) kierując pojazdem spowodowała wypadek drogowy, w następstwie którego inna osoba poniosła śmierć lub doznała obrażeń, o których mowa w art. 156 § 1 lub art. 157 § 1 Kodeksu karnego.
Starosta wydaje decyzję administracyjną z urzędu na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych lub na podstawie zawiadomienia właściwych organów orzekających o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy. Przesłanką do wydania decyzji może być: wniosek prokuratora, wyrok sądu, wniosek policji, wniosek Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, zawiadomienie od lekarza rejonowego lub ze szpitala o stwierdzeniu chorób mający znaczący wpływ na kierowanie pojazdem; tj. narządu wzroku, narządu słuchu i równowagi, układu sercowo-naczyniowego, narządu ruchu; układu nerwowego; zaburzeń psychicznych; cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu cukru we krwi; niewydolności nerek, objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie, objawów wskazujących na uzależnienie od środków o działaniu podobnym do alkoholu lub ich nadużywanie, przyjmowania leków, mogących mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu i innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu.
Konkludując należy zauważyć, że aby starosta, jako organ administracyjny mógł wydać decyzję o skierowaniu kierowcy na badania lekarskie, nie może kierować się wątpliwościami, ale wiarygodną informacją o zastrzeżeniach o stanie zdrowia kierowcy uniemożliwiającą kierowanie pojazdem.
Z poważaniem,
Mirosław Pszonka
Wicestarosta Otwocki