Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowny Panie Starosto

  Chciałabym się dowiedzieć na jakim etapie utknęła sprawa scalenia gruntów w miejscowości Regut Gmina Celestynów?

  Jak wiadomo, kolejne etapy scalenia zostały przeprowadzone, a o każdym z etapów scalenia Uczestnicy byli informowani przez radę scalenia i przez Panią Sołtys. Czekam na informacje od stycznia (do końca grudnia 2007 były zbierane życzenia). Do dnia dzisiejszego nigdzie nie zostały umieszczone informacje dotyczące postępowania w tej sprawie ani na stronie internetowej Powiatu ani na tablicach informacyjnych w Regucie.

  Pozdrawiam.
  (Edyta, 08.04.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  W odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 08.04.2008r. dotyczące postępu prac scaleniowych we wsi Regut, gmina Celestynów informuje, że zawiadomieniem z dnia 03.04.2008r. na dzień 23 kwietnia 2008r. na godz. 17.00 zostało zwołane ogólne zebranie uczestników scalenia.

  Przedmiotem zwołanego zebrania będzie odczytanie decyzji Starosty Otwockiego umarzającej postępowanie administracyjne w sprawie scalenia gruntów wsi Regut gmina Celestynów, powiat otwocki.

  Z up. Starosty

  Jacek Kossowski
  Geodeta Powiatowy
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  W jakiej odległości od drogi powiatowej może stać budynek mieszkalny w naszym powiecie?

  Pozdrawiam.
  (Ewa, 31.03.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  W odpowiedzi na e-maila z dnia 31 marca 2008r., uprzejmie informuję iż zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 21 marca 1985r. - o drogach publicznych (tekst ujednolicony ogłoszony w Dz. U z 2007r. Nr 14 poz. 115) obiekty budowlane przy drogach powiatowych powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej: w terenie zabudowanym - 8m, a poza terenem zabudowanym-20m. Ponadto pragnę wyjaśnić, iż dokładne odległości obiektów budowlanych od krawędzi jezdni określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący dla danego terenu lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu wydana dla konkretnego obiektu budowlanego.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowny Panie Starosto

  Bardzo przepraszam, że zabieram Panu czas, ale poznałam niedawno kobietę, która utraciła mieszkanie komunalne, ponieważ znalazł się właściciel domu. Została wymeldowana i teraz nie ma się, gdzie podziać. Bardzo chciałabym jej pomóc. Proszę mi podpowiedzieć, gdzie mam się udać w tej sprawie?

  Pozdrawiam.
  (Magda, 20.03.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  Gospodarka mieszkaniowa jest zadaniem Gminy. Należy się udać do Prezydenta, Burmistrza lub Wójta danej Gminy, ewentualnie do Komisji Mieszkaniowej, działającej na terenie tej Gminy. Informacje w tym zakresie można uzyskać w każdym Urzędzie Gminy.

  Z poważaniem,

  Krzysztof Boczarski
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  Ostatnio na jednym z forum Konstancina ukazała się informacja o promie
  przez Wisłę w Gassach. Jakie są szanse na uruchomienie takiego promu, który przewoziłby ludzi, rower i samochody? Takie przeprawy przecież funkcjonują na Wiśle w innych miejscach.

  Pozdrawiam.
  (JAREK, 05.03.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Sprawa mostu na Wiśle a także uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle, bardzo Pana interesuje. W/wym. sprawie udzielałem już odpowiedzi. Niemniej, aby mieć jak najbardziej aktualne informacje, wystąpiłem z Pana zapytaniem do burmistrza Konstancina - Jeziorny.

  Sądzę, że w niedługim okresie czasu otrzymam odpowiedź, a tym samym udzielę jej Panu.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inne)
  Szanowny Panie Starosto

  Jakiś czas temu było głośno o przeprawie przez Wisłę do Konstancina. Podobno taki most jest nawet w planach zagospodarowania gminy Konstancin. Co wiadomo w tej sprawie?

  Pozdrawiam.
  (Jarek, 19.02.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Sprawa przeprawy przez Wisłę na wysokości Konstancina była rozpatrywana 2 może 3 lata temu. Problem został a decyzji w przedmiotowej sprawie niestety nie ma. Otóż władze Góry Kalwarii jak i Konstancina sprawę postawiły jasno - budowa mostu tak ale łącznie z budową obwodnicy Konstancina. Koszty tym samym wzrosłyby, co najmniej 2-3 krotnie. Samorządy nie są w stanie wyasygnować tak ogromnych środków finansowych. Tym samym kwestia budowy mostu, którego budowa jest jak najbardziej słuszna i celowa upadła z w/w powodów.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  Proszę podać konkretny termin wybudowania mostu przez Świder na przedłużeni ulicy Warszawskiej (Otwocku). Jeśli takowego terminu Pan nie zna to proszę powiedzieć, dlaczego i co Pan robi, aby taki termin był znany?

  Pozdrawiam.
  (Jacek, 31.01.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Rzeczywiście takiego konkretnego terminu na dzień dzisiejszy, niestety nie znamy. Obecnie wykonywana jest koncepcja budowy mostu rzeki Świder.

  W następnej kolejności, w projekcie budżetu na rok 2008 planowana jest duża inwestycja a mianowicie przebudowa dróg Świerczewskiego, Warszawskiej, Czaplickiego i Samorządowej na kwotę ok. 3000000 zł. Realizacja uwarunkowana jest od pozyskania środków zewnętrznych. Z chwilą wykonania koncepcji budowy mostu i projektów technicznych łącznie z drogami dojazdowymi, wykonania kosztorysów inwestorskich, będziemy mogli bardzo wstępnie ocenić możliwości realizacji inwestycji.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  Czy był Pan kiedyś wiosną we wsi Wola Karczewska i jechał Pan powiatową drogą w kierunku rzeki Świder? Jeżeli tak, to dziwie się, że nie spalił się Pan ze wstydu. Jeżeli Pani nie był to zapraszam. Proszę przyjechać zobaczyć, jak wygląda droga powiatowa przez połowę wsi położonej kilka kilometrów od siedziby Starostwa i 30 km od Warszawy. Za 4 miesiące miną 4 lata jak jesteśmy w Unii Europejskiej. Czy nie czas i pora, by oszczędzić sobie wstydu, a użytkownikom drogi nerwów i uszkodzeń samochodów? Proszę o zajęcie stanowiska i stosowne decyzje.

  Pozdrawiam.
  (Witold, 30.01.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Muszę stwierdzić, że jeździliśmy wiosną, a także jesienią po drodze Wola Karczewska i po wielu innych drogach powiatu otwockiego, które są w takim samym lub niewiele lepszym stanie techniczny.

  Możemy ubolewać, że jako powiat nie posiadamy wystarczającej ilości środków finansowych które pozwoliłyby na realizację Pana i Państwa słusznych pretensji i postulatów. Środki unijne nie są aż tak wielkie jak wielu mieszkańców sobie uważa, gdyż wynoszą na drogi Powiatowe około 1 mln zł. W projekcie budżetu powiatu na rok 2008 przyjęta jest kwota 100 tyś zł. na realizację zadania.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  Czy są plany budowy nowego mostu na rzece Świder? Czy Pan wie coś na temat planów budowy mostu na rzece Wisła w okolicy Otwocka? Był kiedyś plan budowy w okolicy Dębów lub Błot.

  Pozdrawiam.
  (Jacek, 30.01.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Drogi Panie

  W projekcie budżetu na rok 2008 przyjęta została kwota blisko 930 tys. zł na realizacje ciągu ulic Świerczewskiego, Warszawskiej, Czaplickiego, Samorządowa z myślą oczywiście o budowie nowego mostu na rzec Świder. Kwota, o której mowa powyżej pozwoli na ubieganie się o środki zewnętrze w wysokości 2 mln zł.

  Myślę, że musimy poczekać do uchwalenia przez Radę Powiatu Budżetu a następnie przystąpić do realizacji zadania.

  Jeżeli chodzi o budowę mostu na Wiśle w okolicy Dębów gmina Józefów, w tej chwili z informacji które posiadam nic się nie dzieje.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowny Panie Starosto

  W imieniu osób zamieszkujących wieś Izabela, w której w ostatnim okresie przybyło dość dużo nowych domków jednorodzinnych chciałabym zadać pytanie o losy naszej drogi dojazdowej przechodzącej przez wieś. Droga ta jest drogą szutrową, miejscami nawet można by rzec polną nie nadaje się do ruchu samochodów osobowych. Głębokie doły powodują, że samochody zawisają miedzy jednym a drugim. Najgorszy jest
  okres jesienno wiosenny i roztopów - kiedy woda zalegająca w tych dołach nie dość, ze je pogłębia to uniemożliwia ocenę czy można bezpiecznie przejechać. Przejazd 1km zajmuje 10 - 15min chcąc nie uszkodzić auta. Pomijam zupełnie już aspekt kurzu jaki unosi się podczas nawet bardzo wolnej jazdy autem. Jakakolwiek naprawa tej drogi prowizorycznie (bo bywają takie 1x w roku) mija się z celem, gdyż wystarczy, że spadnie deszcz i mamy znów głębokie doły.

  Moje pytanie brzmi: czy Powiat planuje wykonać tę drogę z pokryciem asfaltu w najbliższym czasie? Niegdyś mówiono o kanalizacji i dlatego remont tej drogi był odwlekany. Ale kanalizacji jak nie było tak i nie ma, a drogą wszyscy musimy jeździć. Od gminy Wiązowna otrzymaliśmy odpowiedź, ze jest to droga powiatowa i tam trzeba zgłaszać swoje roszczenia. Stąd moje pytanie do Pana.

  Pozdrawiam.
  (Monika Wierzbicka, 21.01.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  W odpowiedzi na złożone drogą meilową pytanie w sprawie drogi powiatowej Nr 2701W Zakręt – Michałówek – Duchnów przez miejscowość Izabela, gm. Wiązowna uprzejmie informuję, że ze względu na bardzo ograniczone możliwości finansowe powiatu otwockiego przedmiotowa droga nie została ujęta w projekcie budżetu powiatu na rok 2008. Ułożenie asfaltu na drodze jak Pani proponuje w swoim piśmie z pewnością nie rozwiąże problemu, ponadto byłoby całkowicie sprzeczne ze sztuką budowy dróg. Droga ta praktycznie wymaga budowy od początku, przygotowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej, wykupu gruntów przyległych do drogi w celu zapewnienia wymaganej warunkami technicznymi odpowiedniej szerokości pasa drogowego. Informuję, że koszt budowy 1 kilometra drogi powiatowej obecnie wynosi ok. 1,2 mln zł. Długość przedmiotowej drogi wynosi 6,83 km, co daje kwotę łączną 8,19 mln zł. Obecnie Powiat rocznie przeznacza na inwestycje, remonty i utrzymanie dróg środki finansowe w wysokości ok. 6 mln zł. Całkowita długość sieci dróg powiatowych wynosi 303 km i 26 mostów, a więc na 1 km drogi łącznie z mostami przypada 19.800 zł. Co roku zarząd dróg dodatkowo pozyskuje na inwestycje drogowe środki zewnętrzne ok. 1,5 mln zł. Zapewniam, że potrzeb w zakresie poprawy stanu technicznego dróg na terenie powiatu jest bardzo dużo, natomiast zaległości w zakresie infrastruktury drogowej sięgają dziesiątek lat. Zła sytuacje dodatkowo potęguje wzrost motoryzacji, szczególnie ruchu ciężkiego korzystającego z dróg nieprzystosowanych do przenoszenia ruchu o takim obciążeniu i ilości. Nie mniej jednak priorytetem w zakresie zadań inwestycyjno – remontowych na drogach powiatowych jest powstrzymanie szybko postępującej degradacji nawierzchni asfaltowych oraz kontynuacja rozpoczętych inwestycji.

  Na terenie gminy Wiązowna w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie wzrosła ilość inwestycji mieszkaniowych zlokalizowanych na terenach dotychczas nie przeznaczonych w planie miejscowym pod budownictwo mieszkaniowe przy nowo wydzielanych drogach gruntowych, do których dojazd odbywa się z wykorzystaniem dróg powiatowych, także w dużej większości również gruntowych, częściowo ulepszonych. Naturalną konsekwencją takiej sytuacji jest wzrost obciążenia tych dróg i przyspieszony proces ich niszczenia zwłaszcza przez samochody ciężarowe dowożące materiały budowlane dla inwestorów prywatnych. W tych okolicznościach faktycznych, przy tak ograniczonych możliwościach finansowych powiatu nie ma realnej możliwości na szybką zmianę sytuacji w tym zakresie.

  Wobec powyższego w celu zapewnienia przejezdności na drodze pozostaje jedynie kontynuowanie prac utrzymaniowych (remontowych) na drogach polegających na równaniu nawierzchni gruntowej ulepszonej i nieulepszonej.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowny Panie Starosto

  Jaka jest sytuacja z budową spalarni Kemos w Karczewie? Co starostwo zrobiło, aby nie było tej spalarni? Sprawa jest niezwykle kontrowersyjna.

  Pozdrawiam.
  (Robert, 21.01.2008 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  W odpowiedzi informuję, iż Starosta nie jest właściwym organem do udzielania takiej odpowiedzi (organem tym jest Burmistrz Karczewa). W pytaniu są zasadnicze błędy: nie jest znana spalarnia Kemos w Karczewie, ponieważ Kemos nie występował do Burmistrza Karczewa o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wnioskodawcą była Spółka Super Drob S.A. w Karczewie zainteresowana zrealizowaniem takiej inwestycji. Burmistrz Karczewa decyzją Nr 148/06 z dnia 16 października 2006 r. jako organ właściwy ustalił warunki zabudowy dla spalarni odpadów poprodukcyjnych Super Drob S.A. w Karczewie. Jednak w wyniku protestów mieszkańców Karczewa domagających się uznania ich za strony w postępowaniu, Burmistrz Karczewa decyzją Nr 156/06 z dnia 16 listopada 2006 r. znak: RGS 7331/49/06 uchylił własną decyzję Nr 148/06. Od tej decyzji wnioskodawca - inwestor Spółka Super Drob odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. Decyzją z dnia 12 lutego 2007 r. znak: KAO/2805/Ar/06 Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło zaskarżoną decyzję w całości. Burmistrz Karczewa Decyzją Nr 175/07 z dnia 28.08.2007 r. znak: RGS 7331/49/06/07 odmówił wydania warunków zabudowy dla spalarni odpadów SuperDrob S.A. Od tej decyzji SuperDrob odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.

  Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 20 grudnia 2007 r. znak KOC/2626/Ar/07 uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Starostwo Powiatowe nie jest stroną w ww sprawie.

  Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Otwocku uprzejmie informuje, że dopiero po wydaniu przez Burmistrza Karczewa decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia „spalarnia odpadów poprodukcyjnych SuperDrob S.A.”, którą Burmistrz Karczewa wydaje po przeprowadzeniu postępowania z udziałem społeczeństwa, do Starosty Otwockiego jako organu właściwego będą złożone przez inwestora dokumenty do wydania decyzji – pozwolenie na budowę, dla którego organem administracyjnym jest Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego a nie Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

  W starych krajach unijnych procedura wydania decyzji środowiskowej trwa do 2 lat, w Polsce przykładem jest sprawa drogi ekspresowej przebiegającej przez teren rezerwatu – torfowiska Doliny Rospudy.

  Informacji udzielono w ramach dostępu do informacji o środowisku, mimo iż wniosek powinien być przekazany do Burmistrza Karczewa, a dokumenty, które dotyczą informacji nie są przeznaczone dla Starostwa.


  *Informacji udzielono na podstawie art. 19 – 24 ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. 2006 r. Nr 129 poz. 902)

  Z up. Starosty

  Jan Matyszewski
  Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska